24 czerwca 2019

„Dlaczego Polska szuka bohaterów” – spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem z cyklu „Kłopoty z historią”

Odnaleźć, rozpoznać, pochować – te słowa oddają istotę prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej poszukiwań ofiar walki z narzuconym systemem totalitarnym lub wskutek jego represji, a także zamordowanych w wyniku czystek etnicznych.

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza na spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, wiceprezesem IPN,  dyrektorem Biura Poszukiwań i Identyfikacji, poświęcone misji jaką jest przywracanie imion i nazwisk ofiarom zamordowanym w czasach stalinizmu.

W latach 1944 – 1956 w walce z reżimem komunistycznym uczestniczyło 120-180 tys. osób. Ponad 20 tys. zginęło w walkach i obławach. Ponad 3 tys. padło ofiarą mordów sądowych, a blisko 20 tys. zostało zamęczonych w więzieniach i aresztach. Skazywano ich nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie. Miejsca ich pochówku miały pozostać nieznane. Od 2003 roku Instytut Pamięci Narodowej szuka ich grobów. To praca na wielu etapach: w archiwum, w ziemi, wśród ludzi, w laboratorium. To praca dla ofiar, ale także dla ich rodzin, których przez dziesiątki lat uczono, że nie mają prawa pytać, szukać, ubiegać się o sprawiedliwość. O jej szczegółach dowiedzieć się można będzie podczas spotkania 25 czerwca o godz. 17.00 w kieleckim „Przystanku Historia”.

„Dlaczego Polska szuka bohaterów” będzie kolejnym w „Przystanku Historia” spotkaniem z cyklu „Kłopoty z historią”, w którym podejmowane są zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski, nierzadko kwestii spornych i skomplikowanych.