5 czerwca 2019

Otwarcie nowego przedszkola w Pacanowie

Gminna Orkiestra Dęta witała przybywających rodziców, babcie, dziadków przedszkolaków, osoby zaproszone i samych maluchów nieco stremowanych przekraczających próg nowego obiektu przedszkola w Pacanowie. 1 czerwca oficjalnie zostało uruchomione i przekazane do użytku nowe przedszkole Samorządowe w Pacanowie przy ulicy Radziwiłłówka. To inwestycja za ponad 6 milionów złotych w założeniu mogąca otoczyć opieką i kształceniem 150 dzieci.

12 osób w tym dwójka przedszkolaków przecinało biało-czerwoną wstęgę oficjalnie otwierającą nowy obiekt a zaraz potem wśród braw publiczności pofrunęło w niebo 50 kolorowych baloników wypuszczonych przez przedszkolaków. Gośćmi honorowymi otwarcia byli wicekurator oświaty z Kuratorium Oświaty w Kielcach Katarzyna Nowacka, przewodniczący Rady Powiatu w Busku Zdroju Andrzej Gądek z radnymi powiatowymi swoim zastępcą Krzysztofem Eliaszem i członkiem Zarządu Powiatu Jerzym Kordosem, radni Rady Miejskiej w Pacanowie z jej przewodniczącym Arturem Czubem na czele, Karol Kliś w imieniu byłego marszałka województwa a dziś europosła Adama Jarubasa, dyrektorzy szkół gminy, szefowie lokalnych firm i instytucji, sołtysi sołectw.

Najważniejszymi w tym dniu byli ci, którzy będą korzystać z obiektu – przedszkolaki oraz ich rodzice dzięki którym uroczystość ta miała tak wspaniałą oprawę. To oni właśnie wraz z nauczycielkami przedszkola w ostatnim tygodniu całymi dniami do późnego wieczora przewozili wyposażenie, pomoce dydaktyczne i inne ze starego obiektu do nowego, sprzątali, ustawiali, dekorowali, porządkowali teren wokół budynku aby na dzień otwarcia całość błyszczała na medal. Koordynowała działania tej grupy przewodnicząca Rady Rodziców Magdalena Babiarz-Sikora. I udało im się.

Po oficjalnym otwarciu obiekt poświęcili ks. prałat, proboszcz parafii Pacanów Leszek Domagała i ks. prefekt Leszek Puchała przemieszczając się po obiekcie wraz z Panią Wicekurator Katarzyną Nowacką i gospodarzem gminy burmistrzem Wiesławem Skopem. To piękna, nowoczesna placówka na miarę XXI wieku oraz wyzwań i zadań jakie stoją przez wychowaniem przedszkolnym – powiedziała w swoim przemówieniu Pani Wicekurator.

Przygotowana przez poszczególne grupy wiekowe przedszkolaków część artystyczna odbyła się w przestronnej sali rekreacyjnej przedszkola a hasłem wiodącym całej uroczystości było sformułowanie użyte przez jedną z nauczycielek opisującej wydarzenia w tej placówce – „Wszystko zaczyna się od przedszkola”. Rozpoczęła ją dynamiczna prezentacja najmłodszych – „Paradą Myszki Miki” – grupy Krasnoludków. Potem obecni obejrzeli piękny spektakl „Spotkanie bajek” w wykonaniu grupy Muchomorki i kolejno z wdziękiem pokazały się Biedronki w stylowym „Walcu róż”. Publiczność oklaskiwała prezentacje a także miała możliwość posłuchać bardzo dobrze wykonanych utworów fortepianowych w wykonaniu Aleksandry Matus, uczennicy klasy VI Szkoły Podstawowej w Pacanowie.

Burmistrz Wiesław Skop uhonorował pamiątkowymi statuetkami tych, którzy mają duży wkład w powstanie placówki w nowym miejscu. Odebrali je Leszek Świątek, prezes firmy Budkom z Oleśnicy, która wzniosła obiekt w rekordowo krótkim czasie, Włodzimierz Górski, który zadbał o oświetlenie i instalację energetyczną obiektu, wicekurator Katarzyna Nowacka dla Kuratorium Oświaty w Kielcach za merytoryczną pomoc w trakcie realizacji
zadania.

Po części oficjalnej dzieci okupowały wielofunkcyjny plac zabaw, który tętnił życiem do późnego popołudnia.