5 grudnia 2006

Spotkanie przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń pozarządowych działających na rzecz Dzieci i Młodzieży

W dniu 1 grudnia 2006 r. z inicjatywy Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży złożonego z przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń pozarządowych, których naczelnym celem jest wszechstronna działalność wychowawcza.

Spotkanie, w którym uczestniczyło 22 przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz Dzieci i Młodzieży, było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń oraz wzajemnej prezentacji przykładów dobrych praktyk w zakresie form i metod współdziałania ze szkołami na terenie województwa świętokrzyskiego.

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na istotną rolę organizacji i stowarzyszeń w procesie organizowania i animowania czasu wolnego dzieci i młodzieży szkolnej oraz sposobów wspierania uczniów, rodziców i nauczycieli w działaniach z zakresu szeroko pojętej profilaktyki uzależnień.

Podjęto także temat dotyczący roli tych organizacji w przygotowaniu dzieci i młodzieży do budowania społeczeństwa, poprzez kształtowanie właściwych postaw patriotycznych i obywatelskich.

W trakcie spotkania przedstawiono również sprawozdanie z działań podjętych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, a mających na celu wspomaganie procesów wychowawczych i profilaktycznych szkół i placówek.

Spotkanie stało się okazją do powstania pięciu zespołów złożonych z przedstawicieli poszczególnych organizacji i stowarzyszeń, których działania skupiają są wokół takich obszarów tematycznych jak: wolontariat, profilaktyka, kultura, edukacja patriotyczna, sport i turystyka.

Każdy z zespołów określił terminy kolejnych spotkań oraz wybrał swoich liderów, którzy będą koordynować dalszą pracę. Ponadto zespoły będą dodatkowo wspierane w swoich działaniach przez przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Uczestnicy spotkania wyrazili aprobatę dla tego typu przedsięwzięcia, podkreślając przy tym istotną rolę dobrej współpracy szkół z organizacjami pozarządowymi, w celu zintensyfikowania procesu wspólnych działań wychowawczych.