7 marca 2019

Rekrutacja do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Szanowni Państwo
Dyrektorzy Szkół i Placówek,

Temat tegorocznych obrad to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie będą musieli zrealizować projekt w którym, w sposób trwały, upamiętnią losy i działalność posła, sprawującego mandat w latach 1918–1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny.

Uczestnicy XXV sesji SDiM zmierzą się więc z zadaniem rozpowszechnienia zarówno historii, jak i osoby, o której zdecydują się opowiedzieć. W tym celu będą musieli stworzyć trwały efekt realizowanego projektu, w postaci krótkiego filmu, słuchowiska, witryny internetowej lub innego pomysłu promującego losy wybranego bohatera.

Organizatorem XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłym roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej,  Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Informacje dotyczące przebiegu rekrutacji oraz posiedzenia SDiM będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej https://​sdim​.sejm​.gov​.pl/, oraz na oficjalnym profilu SDiM na Facebooku www​.facebook​.com/​s​e​j​m​d​z​i​e​c​i​i​m​l​o​d​z​i​ezy. Na stronie internetowej znajdziecie też Przewodnik uczestnika XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, który zawiera wskazówki dotyczące sposobu wykonania zadania rekrutacyjnego.

Przypominamy!

Do udziału w projekcie zapraszamy dwuosobowe zespoły, składające się z uczniów w wieku 13–17 lat. Podobnie jak w zeszłym roku, w ramach realizacji zadania rekrutacyjnego uczniowie będą musieli podjąć działania na rzecz swoich środowisk lokalnych związane z tematyką sesji. Relację z ich przebiegu zamieszczą następnie na platformie internetowej. Rekrutacja ma na celu wyłonienie 460 uczestników z całej Polski. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w posiedzeniu w Sali Plenarnej Sejmu 1 czerwca br.
w charakterze uczestnika lub uczestniczki. Ponadto najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach, oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 11–12 maja 2019 r.

Zespołom życzymy sukcesu.

Załączniki