12 września 2006

III ogólnopolski konkurs historyczny „«Nadzieje i rozczarowania…» Społeczeństwo polskie w czasach Gomułki i Gierka. Doświadczenia świadka historii”

W roku szkolnym 2006/2007 zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski do udziału w III edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „«Nadzieje i rozczarowania…» Społeczeństwo polskie w czasach Gomułki i Gierka. Doświadczenia świadka historii” przygotowanego przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rodziny i historii regionalnej. Uczestnicy konkursu nauczą się pozyskiwać nowe źródła historyczne, krytycznie je analizować oraz wykorzystywać w swojej pracy.

Tematyką konkursu są zagadnienia związane z życiem codziennym w latach 1956-1980 oraz relacje między władzą a społeczeństwem. Proponujemy uczniom dotarcie do świadków historii lub pozostawionych przez nich świadectw (zdjęć, dokumentów, relacji) i poprzez te źródła opisanie ich losów na tle wydarzeń lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego – polegającego na przygotowaniu pracy, oddziałowego – podczas którego uczestnicy napiszą test przygotowany zgodnie ze standardami egzaminu i matury oraz ogólnopolskiego finału – obrona pracy napisanej w pierwszym etapie.

Wszyscy uczestnicy III etapu otrzymają dyplomy, finaliści i laureaci cenne nagrody rzeczowe i książkowe oraz dodatkowe punkty na świadectwie.

Szczegółowe informacje: Regulamin oraz inne dokumenty związane z konkursem