10 stycznia 2019

Wykład „Święto Narodu” z cyklu „Historia dla każdego”

Wykład „Święto Narodu” z cyklu „Historia dla każdego” – Kielce, ul. Warszawska 5, 9 stycznia 2019 r., godz. 17.00

 

9 stycznia 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się wykład Edyty Krężołek poświęcony pierwszym wyborom parlamentarnym w niepodległej Polsce oraz posłom z województwa kieleckiego wybranym w 1919 r.

Pierwsze po odzyskaniu niepodległości wybory parlamentarne odbyły się 26 stycznia 1919 r. i miały na celu powołanie jednoizbowego Sejmu Ustawodawczego. 10 lutego 1919 r., otwierając pierwsze posiedzenie Sejmu odrodzonej Polski, w wygłoszonym z tej okazji orędziu powiedział m.in.: „Panowie posłowie! Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej ciężkiej nocy cierpień”. Podczas wykładu omówione zostaną zasady na jakich odbywało się głosowanie, przebieg kampanii wyborczej i znaczenie parlamentu w odrodzonym państwie. Zaprezentowane zostaną również sylwetki posłów reprezentujących ówczesne woj. kieleckie.

Wykład Edyty Krężołek z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Historia dla każdego”, w którym historycy prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski.