26 listopada 2018

„Polska – moja ojczyzna” – sprawozdanie z przebiegu konkursu wokalnego dla przedszkoli i uczniów klas pierwszych szkół podstawowych

Dnia 8 listopada 2018r., w przeddzień 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. L. Różyckiego w Kielcach odbyła się I edycja organizowanego przez nas Międzyszkolnego Konkursu Wokalnego – „Polska-moja ojczyzna”.

Rywalizację wokalną poprzedził krótki program artystyczny w wykonaniu podopiecznych Przedszkola Samorządowego nr 25 w Kielcach, którzy swoim występem wprowadzili przybyłych gości w tematykę spotkania, jak również przypomnieli istotę najważniejszego – w dziejach historii Polski – listopadowego święta.

Chęć zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych zgłosiło 34 uczestników. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 20 reprezentantów z 15 placówek oświatowych. Wykonawcom utworów o tematyce patriotycznej towarzyszyły chórki i zespoły taneczne (łącznie na scenie wystąpiło 67 wykonawców) oraz  wspaniała publiczność (uczniowie i wychowankowie wraz z nauczycielami i opiekunami, rodzice, znajomi oraz zaproszeni goście), która gromkimi brawami dopingowała i wspierała ze wszystkich sił młodych artystów, doceniając tym samym ich niezwykłe talenty i ogromną odwagę. Łącznie na widowni zasiadło ponad 250 osób.

Konkurs udało się zorganizować we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury, Domem Kultury „Zameczek” oraz z ZPSM w Kielcach, zaś patronat honorowy objęli Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Kielce. Rywalizację wokalną poprowadziła, mająca doskonały kontakt z dziećmi, Pani Aneta Lech-Bętkowska. Po udanych występach, jury w poniższym składzie udało się na obrady :

  • Pan Piotr Gajek – Kuratorium Oświaty w Kielcach
  • Pani Katarzyna Stanek – Dom Kultury „Zameczek”
  • Pan Stanisław Bętkowski – Młodzieżowy Dom Kultury
  • Pani Monika Wojciechowska – ZPSM w Kielcach
  • Pani Magdalena Cabaj – PS nr 25 w Kielcach
  • Pani Jolanta Perlak-Patyńska – dyrektor PS nr 25 w Kielcach

Podczas, gdy jury obradowało, patriotyczny charakter przedsięwzięcia podkreślił program artystyczny w wykonaniu zespołu akrobatycznego „Grafit” Pani Grażyny Rem-Kret, wychowanków Studia Piosenki Ewita Pani Ewy Bocheńskiej oraz Studia Piosenki Blue Song Pani Joanny Litwin. Swoją obecnością, jako gość specjalny, uroczystość uświetnili uczniowie klasy pierwszej z Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali, których do występu przygotowała wychowawczyni – Pani Małgorzata Boniakowska.

Punktem kulminacyjnym konkursu było oczywiście wyłonienie jego zwycięzcy. Jury miało bardzo trudne zadanie, bo jak sami później przyznali, młodzi wykonawcy zachwycili ich wspaniałymi występami.
Pomimo licznych sympatii kierowanych w stronę uczestników konkursu, ostateczne rozstrzygnięcia jury przedstawiają się następująco:

  • I miejsce – Zofia Anioł, uczennica klasy I z ZPSM w Kielcach, która zaprezentowała pieśń wojskową pt. „Przybyli ułani pod okienko”; uczestniczkę do konkursu przygotowała Pani Agnieszka Bernacka,
  • II miejsce – Natasza Makówka uczęszczająca do Przedszkola Samorządowego nr 9 w Kielcach, która zaśpiewała utwór pt. „Polska”, którą do rywalizacji przygotowała  Pani Agata Bender,
  • III miejsce – Maja Dębińska z Przedszkola Samorządowego nr 36 w Kielcach, za interpretację wokalną utworu „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, która do konkursu przygotowywała się pod kierunkiem Pani Ewy Kubickiej,
  • Nagroda specjalna – Alicja Barucha, Julita Brzoza, Anna Dąbrowska, Lilianna Jedlińska, Kornelia Tokarz oraz Nadia Trelińska z Przedszkola Samorządowego nr 23 za choreografię do utworu „Nasz dom, nasz kraj” w wykonaniu Lilianny Grudzień; uczestniczki przygotowały Panie Dorota Pacek-Styś oraz Katarzyna Bogucka-Pięta.