5 listopada 2018

Dwa złote medale dla świętokrzyskich wynalazców Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2018

Od kilku lat z dużym powodzeniem świętokrzyscy uczniowie biorą udział w corocznej wystawie wynalazków, która odbywa się pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. W dniu 17 października 2018 r. uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu otrzymali 2 złote medale na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2018 za następujące innowacyjne projekty:

  • „Inteligentna sygnalizacja ruchu wahadłowego”
  • „System wspomagania kręgosłupa”

Do szczęśliwych uczniów należą: Maciej Jarzyna, Michał Baszak, oraz w drugim zespole – Natalia Chmielowiec, Julia Łukaszek, Weronika Kalita.

Oprócz cennych, złotych medali uczniowie otrzymali certyfikat, w którym stwierdzono, że wyróżnienie przyznano za uzyskane wysokie standardy na pokazie wynalazków, który jest unikalny, prosty i ma znaczący wpływ na ludzkie życie. Kolejna nagroda za naukową, innowacyjną pracę wpłynęła od Uniwersytetu Farmacji i Medycyny w Bukareszcie. Wszystko to z dwoma dodatkowymi honorowymi medalami i trzema certyfikatami odzwierciedlającymi jakość praktycznego znaczenia prac uczniów. A ilość włożonej pracy do przygotowanych projektów stanowi ogólny obraz niespotykanego dotychczas sukcesu świętokrzyskiej młodzieży na takiej imprezie.

Pierwsza praca na poziomie wynalazczym zawiera: mikrokontroler z oprogramowaniem w języku C++, czujniki ruchu, radar stanowiący w rezultacie „System Identyfikacji Obiektów”. Dzięki temu projektowi szybciej przejedziemy remontowane odcinki dróg.

Druga praca charakteryzująca się prostym rozwiązaniem może wspomagać nasze kręgosłupy, które coraz częściej dają nam znać, że potrzebują pomocy. W czasie takiego wspomagania możemy wykonywać wiele prostych czynności. Jest to ważna cecha, którą dostrzegły trzy niezależne komisje które oceniały uczniowskich wystawców.

Opiekunem projektu i promotorem wszystkich prac jest mgr Jerzy Nowak, według którego młodzież naszych szkół może osiągać podobne sukcesy, jeśli tylko jednostka znajdzie zmotywowanych uczniów oraz czas, który przy odrobinie szczęścia zostanie przetransformowany na wynalazek. Dzięki stosowaniu metod aktywizujących oraz autorskiej metody wielokrotnego doskonalenia produktu wspieranej współpracą ze wszystkimi nauczycielami i rodzicami można dotrzeć do źródeł ostatnich sukcesów.

Cała piątka laureatów konkursu, wystawy zgodnie uważa, że to niebywale wielki sukces dla nich, dla całej społeczności szkolnej oraz województwa świętokrzyskiego i kraju. Obecnie uczniowie i rodzice poszukują sponsorów na wyjazd do Azji na międzynarodową wystawę IPITEX. Wszystkim którzy okażą nam pomoc i zrozumienie serdecznie dziękujemy.

dyrektor – Gabriela Zielińska

promotor projektu – Jerzy Nowak