10 października 2018

Ogólnopolski Dzień Tornistra

Dzień 1 października został ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej Panią Annę Zalewską Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Jego celem jest poinformowanie o działaniach Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną, na rzecz edukacji prozdrowotnej ukierunkowanej na profilaktykę wad postawy.

W poniedziałek, 1 października 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 39 w Kielcach odbyła się inauguracja Ogólnopolskiego Dnia Tornistra w województwie świętokrzyskim podczas której rozpoczęto akcję ważenia tornistrów poprzedzoną konferencją prasową w której uczestniczył Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Pan Tomasz Pleban oraz Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Pan Jarosław Ciura.

Akcja potrwa przez cały październik. Pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych będą odwiedzać świętokrzyskie szkoły i ważyć tornistry. Wyniki będą porównywane z wagą uczniów. Ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10-15 % ciężaru dziecka. Po zakończeniu akcji powstanie raport dotyczący tego, czy dzieci nie noszą zbyt ciężkich tornistrów. Dokument zostanie opublikowany, a każda ze szkół zostanie poinformowana przez Sanepid o wynikach badań.

Akcja skierowana jest w szczególności do rodziców i opiekunów dzieci, dyrektorów szkół/placówek, nauczycieli, pielęgniarek i higienistek szkolnych. Ma zwrócić uwagę dzieci i ich rodziców na to, co powinno się nosić w plecakach oraz jak odpowiednio pakować przybory potrzebne na lekcjach. Dotyczy to głównie uczniów szkół podstawowych.

Przy tej okazji przypominam Państwu Dyrektorom szkół/placówek o obowiązku zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia podręczników w szkole, bez potrzeby codziennego ich noszenia.

 

https://kielce.tvp.pl/39267455/wazenie-tornistrow-sprawdza-ile-uczniowie-dzwigaja-na-swych-plecach

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-76392

 

Świętokrzyski Kurator Oświaty

Kazimierz Mądzik

dav
dav