14 września 2018

Warsztaty – Lekcja historii z Jackiem Kaczmarskim

„Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” – Kielce, ul. Warszawska 5, 21 września 2018 r., godz. 10.00

21 września 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędą się warsztaty dla uczniów szkół średnich w ramach ogólnopolskiego konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”, w którym nagrodą główną będą indeksy na Uniwersytet Jagielloński.

Projekt adresowany jest do uczniów szczególnie uzdolnionych artystycznie i humanistycznie. Uczestnicy konkursu będą musieli wykazać się wiedzą z zakresu historii i sztuki, narzędziem do odkrywania których jest twórczość Jacka Kaczmarskiego. Tegoroczna edycja skoncentrowana jest na zgłębianiu czynników wpływających na wolność jednostki i niepodległość narodu. Zadaniem uczestników będzie napisanie i obrona przed komisją opowiadania (mogącego stanowić podstawę scenariusza filmowego) na temat alternatywnej historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Finał konkursu odbędzie się 9 listopada w Krakowie w Muzeum Armii Krajowej.

Grupy należy zgłaszać mailowo na adres: ilona.​religa@​ipn.​gov.​pl  podając nazwę szkoły, imię i nazwisko opiekuna oraz liczbę uczestników. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: drużynowej i indywidualnej, a poprzedzony zostanie cyklem spotkań edukacyjnych realizowanych pod nazwą „Latająca Akademia Undeground”. Motywem przewodnim warsztatów, poza twórczością Jacka Kaczmarskiego będzie historia związana z oswobodzeniem Krakowa przez nieznanego szerzej porucznika, Antoniego Stawarza.

Program warsztatów:

- prezentacja aktora z Centrum Edukacji Filmowej na temat adaptacji filmowych i relacji między literaturą a filmem

- wykład historyka, kustosza Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Macieja Mieziana dotyczący wyzwolenia Krakowa przez Antoniego Stawarza

- przerwa cateringowa

- przedstawienie zasad konkursowych

- wykład literaturoznawcy, dr. hab. prof. UP Marka Karwali na temat wątków wolności i niepodległości w twórczości Jacka Kaczmarskiego

- koncert nawiązujący do tematu wolności i niepodległości, piosenek Jacka Kaczmarskiego