11 września 2018

ESO Astronomy Camp 2018 – konkurs dla młodzieży szkolnej

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłasza konkurs dla młodzieży, w którym nagrodą jest udział w międzynarodowym obozie astronomicznym w obserwatorium we włoskich Alpach. W Polsce konkurs jest prowadzony we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym.

ESO Astronomy Camp to okazja dla młodzieży interesującej się astronomią i kosmosem nie tylko do pogłębienia swoich zainteresowań, ale i nietypowego spędzenia Sylwestra – w gronie rówieśników z różnych krajów w obserwatorium astronomicznym w Alpach.

Laureaci konkursu otrzymają miejsca na międzynarodowym obozie astronomicznym, który odbędzie się w Aosta Valley we Włoszech w okresie od 26 grudnia 2018 r. do 1 stycznia 2019 r. W trakcie obozu odbędzie się kilka sesji astrofizycznych dotyczących planet pozasłonecznych (egzoplanet). Będzie też okazja na udział w ciekawych warsztatach i nocne obserwacje teleskopami znajdującymi się wyposażeniu obserwatorium. W programie zaplanowano także atrakcje pozanaukowe, takie jak wycieczki, czy sporty zimowe.

Dodatkowo część laureatów otrzyma stypendia pokrywające koszt obozu, który wynosi 550 euro. Jedno ze stypendiów ufundowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Możliwe są też stypendia od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dodatkowo uczestnicy ze wszystkich krajów mają szanse na wygranie stypendium od Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Obóz przeznaczony jest dla uczniów w wieku od 16 do 18 lat (roczniki 2000, 2001 i 2002). Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz na stronie obozu. W polskim konkursie mogą brać udział osoby uczące się w szkołach na terenie Polski (niezależnie od narodowości). Jeżeli ktoś jest Polakiem, ale mieszka i uczy się w innym kraju, wtedy podlega pod konkurs i pulę miejsc dla tegoż kraju.

Więcej informacji można znaleźć też na polskiej stronie konkursu: www​.pta​.edu​.pl/​e​s​o​-​c​amp.