18 czerwca 2018

„Bajki Robotów” z Teatru Miniatura w Gdańsku w Internetowym Teatrze TVP dla szkół

Telewizja Polska S.A. serdecznie zaprasza do obejrzenia ostatniego przed wakacjami spektaklu w projekcie Iteatr. Będą to „Bajki Robotów” z Teatru Miniatura w Gdańsku.Oprócz zgromadzonej w teatrze widowni, to wyjątkowe przedstawienie w wykonaniu gdańskich aktorów, zobaczą na żywo uczniowie w wielu szkołach w całej Polsce. Będzie to możliwe dzięki realizowanemu przez Telewizję Polską projektowi „Internetowy Teatr TVP dla szkół. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Najbliższa transmisja spektaklu w ramach iTeatru odbędzie się 21 czerwca o godz. 9.00:

Roboty opowiadają o kosmosie i działających w nim siłach. Spektakl oparty o twórczość Stanisława Lema, który o przyszłości wiedział prawie wszystko.

Dwaj przyjaciele – roboty – wyruszają w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, na przykład elektronicznego poetę Elektrybałta czy maszynę, która robi wszystko na literę „n”.

Z „Bajek robotów” i podróży Klapaucjusza i Trurla dowiadujemy się o kosmosie i zjawiskach w nim zachodzących – gwiazdach, planetach i czarnych dziurach – ale także o elektrycerzach, bladawcach i murkwiach, a także o poezji i… sztuce.

– Żadnych takich bzdur więcej nie będzie! Nie dopuszczę do marnowania wielkiego talentu! Albo zamawiasz uczciwe wiersze, albo na tym koniec!

– A cóż – to nie są uczciwe wiersze?… – zaczął Klapaucjusz.
– Nie! To jakieś łamigłówki, rebusy! Nie budowałem maszyny do idiotycznych krzyżówek! To zwykłe wyrobnictwo, a nie Wielka Sztuka! Proszę podać temat, może być dowolnie trudny…
Klapaucjusz myślał, myślał, wreszcie zmarszczył się i rzekł:

– Dobrze. Niech będzie o miłości i śmierci, ale wszystko to musi być wyrażone językiem wyższej matematyki, a zwłaszcza algebry tensorów. Może być również wyższa topologia i analiza.

„Cyberiada”, Stanisław Lem

W spektaklu mamy do czynienia z robotami, obiektami kinetycznymi, maszynami oraz chmurami nicości i cukrowej waty. Aktorzy wykorzystują animację oraz grają na thereminie – jedynym instrumencie, na którym gra się bez dotykania go.

Obsada:

Spektakl na podstawie opowiadań Stanisława Lema z tomów „Bajki robotów” i „Cyberiada”

  • Adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
  • Muzyka: Andrzej Smolik
  • Asystent reżysera: Piotr Srebrowski
  • Obsada: Wioleta Karpowicz, Anna Makowska-Kowalczyk, Piotr Srebrowski, Krystian Wieczyński

 

  • Spektakl dla widzów: od lat 6
  • Czas trwania: 57 minut
  • Start: 21 czerwca godz. 9:00

Chętne szkoły, które chcą obejrzeć spektakl, prosimy o kontakt z TVP3 KIELCE. Aby zgłosić szkołę do projektu na ten spektakl, należy przesłać na adres: promocja.kielce@tvp.pl maila z pocztowymi danymi adresowymi szkoły, numerem telefonu, adresem mailowym oraz przybliżoną liczbą uczniów, którym spektakl zostanie pokazany. Na maile zgłoszeniowe czekamy do ostatniego dnia przed spektaklem. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu kom 605 605 448. Wszelkie informacje na temat projektu wraz z wymaganiami technicznymi znajdą Państwa na jego stronie internetowej: www.iteatr.tvp.pl.

Koordynator „Internetowego Teatru TVP dla szkół” w OTVP KIELCE, z którym mogą kontaktować się szkoły chcące włączyć się do projektu.:

Paulina Błaszczyk  email: promocja.kielce@tvp.pl
mobile: 605 605 448