15 maja 2018

Archiwalna Noc Muzeów

W sobotni wieczór 19 maja 2018 r., Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, serdecznie zaprasza na noc pełną atrakcji historycznych.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska ekspozycji przedstawiającej karykatury antyhitlerowskie autorstwa Stanisława Toegla, a w podziemiach zobaczyć zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną. Zwiedzając schron znajdujący się na terenie delegatury IPN będzie można zapoznać się z przedmiotami związanymi z działalnością NSZZ Solidarność (Powielacz „CYKLOS” typ MXIIE, stemple drewniane, fotografie, przypinki, plakaty i inne).

Ponadto goście będą mogli zwiedzić magazyn główny oraz pracownię reprograficzną, gdzie zaprezentowane zostaną urządzenia wykorzystywane w procesie digitalizacji. Dla zwiedzających udostępniona zostanie również wystawa Z archiwum kieleckiego IPN. Na gości czekać będą też inne atrakcje: pokaz filmów historycznych, konkurs z atrakcyjnymi nagrodami oraz prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych. W czasie trwania tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zagrać w gry wydane przez IPN m.in.: „Polak Mały”, „303”, Znaj Znak – Historia Polski opowiedziana symbolami, ZnajZnak – Pamięć, „Pamięć «39”, Miś Wojtek, „Awans – zostań marszałkiem Polski” Z myślą o najmłodszych, przygotowaliśmy kącik dla dzieci z kredkami i szablonami do kolorowania, gdzie w godz. 19:00–19:30 archiwiści będą czytać komiks „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”. 

W punkcie informacyjnym wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać formularze wniosków, materiały edukacyjne i broszury, a także uzyskać informacje na temat sposobu przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego IPN.

Repertuar filmów podczas Nocy Muzeów:

 1. „Cud nad Wisłą”, reż. Krzysztof Nowak‐​Tyszowiecki, 41 min.
  Film o wojnie polsko‐​bolszewickiej oraz bitwie warszawskiej  z sierpnia 1920 r.
 2. „Marsz wyzwolicieli”, reż. Grzegorz Braun, 57 min.
  Film o polityce zagranicznej i wewnętrznej ZSRS z uwzględnieniem relacji polsko‐​sowieckich  w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej.
 3. „KL Auschwitz‐​Birkenau. Anatomia Zbrodni”, reż. Beata Kołaczyk, 33 min.
  Film prezentujący prowadzone w Polsce śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz‐​Birkenau.
 4. „Było sobie miasteczko…”, reż. Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski, 50 min. Film o rzezi Polaków w Kisielinie na Wołyniu dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich w lipcu 1943 r.
 5. „Zdobycie więzienia w Kielcach”,  reż.: D. Walusiak, 29 min.
  Film o zdobyciu więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach przez oddział antykomunistycznego podziemia niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” w sierpniu 1945 r.
 6. „Pogrom czy mord? Kielce 4.07.1946”, reż. Artur Janicki, 32 min.
  Film o wydarzeniach w Kielcach przy ul. Planty, tzw. pogromie kieleckim z 4 lipca 1944 r.
 7. „Kwatera Ł”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 45 min.
  Film o ekshumacjach Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (Kwaterze Ł – tzw. Łączce) w Warszawie  w 2012 r.

Proponowane godziny emisji:

 • Godz. 18.00 – „Cud nad Wisłą”, reż. Krzysztof Nowak‐​Tyszowiecki (41 min.)
 • Godz. 18.45 – „Marsz wyzwolicieli”, reż. Grzegorz Braun (57 min.)
 • Godz. 19.45 – „KL Auschwitz‐​Birkenau. Anatomia Zbrodni”,  reż. Beata Kołaczyk (33 min.)
 • Godz. 20.30 – „Było sobie miasteczko…”, reż. Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski (50 min.)
 • Godz. 21.30 – „Zdobycie więzienia w Kielcach”,  reż.. D. Walusiak (29 min.)
 • Godz. 22.00 – „Pogrom czy mord? Kielce 4.07.1946”, reż. Artur Janicki (32 min.)
 • Godz. 22.30 – „Kwatera Ł”, reż. Arkadiusz Gołębiewski (45 min.)

Zakończenie ok. godz. 23.15