23 marca 2018

„Chłopcy z Placu Broni” z Teatru Pinokio w Łodzi w Internetowym Teatrze TVP dla szkół

Telewizja Polska S.A. serdecznie zaprasza do obejrzenia spektaklu „Chłopcy z Placu Broni” z Teatru Pinokio w Łodzi. Oprócz zgromadzonej w teatrze widowni, to wyjątkowe przedstawienie w wykonaniu łódzkich aktorów, zobaczą  na żywo uczniowie w wielu szkołach w całej Polsce. Będzie to możliwe dzięki realizowanemu przez Telewizję Polską projektowi „Internetowy Teatr TVP dla szkół. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Już 13 kwietnia 2018 na żywo z Teatru Pinokio w Łodzi jedna z wyjątkowych lektur – „Chłopcy z Placu Broni” przeniesiona na deski teatru przez reżysera Konrada Dworakowskiego. To już druga po „Królu Maciusiu I” realizacja tego twórcy pokazana w iTeatrze.

„Chłopcy z Placu Broni”  na podstawie powieści Ferenca Molnara w przekładzie Tadeusza Olszańskiego

  • adaptacja – Martyna Lechman / Konrad Dworakowski
  • reżyseria – Konrad Dworakowski
  • scenografia – Marika Wojciechowska
  • muzyka – Piotr Klimek
  • konsultacje – Jacek Owczarek (ruch sceniczny), Stanisław Madej (akrobacje)
  • obsada – Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Małgorzata Pawluk (gościnnie), Natalia Wieciech, Ewa Wróblewska, Mateusz Barta (gościnnie), Łukasz Batko, Maciej Cempura (gościnnie), Krzysztof Ciesielski, Piotr Michalczuk (gościnnie), Mariusz Olbiński, Piotr Osak, Kamil Stasiak, Michał Surma (gościnnie)

Transmisja:

  • 13 kwietnia godz. 9.00
  • Spektakl dla widzów od lat 11.
  • Czas trwania: ok.60 min. + 15 min. przerwa + ok. 40 min. (1 h 15 min.)

Nad głowami świszczą pociski słów. Ktoś komuś wypowiada wojnę. Jeden przeciw drugiemu. Nieustannie toczą się małe i duże wojny. Trwa wielkie zawłaszczanie. Moje-Twoje. Po której jesteś stronie? I czy w ogóle musisz być po czyjejś stronie? Place zabaw, boiska, podwórka stają się polem bitwy. Nie ma czasu na refleksję. Wśród okrzyków nie słychać głosów rozsądku, nie słychać propozycji dialogu. W bitewnym hałasie nie słychać dziecięcej wrażliwości, zabawy i radości.

Plac, o który toczy się walka to przestrzeń, w której każdy chce być zwycięzcą, gdzie realizują się instynkty walki i obrony. Wszystko po to, by zaspokoić głód własności, tożsamości i społecznej przynależności. W „Chłopcach z Placu Broni” tematom walki, bohaterstwa i ofiary, kształtującym wyobraźnie i postawy młodego odbiorcy, towarzyszą rodzące się podziały, wrogość i zawężenie optyki, będące efektem ubocznym powstających w grupie norm i ideologii. Głównym zadaniem spektaklu jest uchwycenie momentu, w którym instynkty i systemy wartości zaczynają przejmować kontrolę nad zbiorowością.

Realizacja spektaklu jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży 2017” oraz Urzędu Miasta Łodzi. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Chętne szkoły, które chcą obejrzeć spektakl, prosimy o kontakt z TVP3 KIELCE. Aby zgłosić szkołę do projektu na ten spektakl, należy przesłać na adres: promocja.kielce@tvp.pl maila z pocztowymi danymi adresowymi szkoły, numerem telefonu, adresem mailowym oraz przybliżoną liczbą uczniów, którym spektakl zostanie pokazany. Na maile zgłoszeniowe czekamy do ostatniego dnia przed spektaklem. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu kom 605 605 448. Wszelkie informacje na temat projektu wraz z wymaganiami technicznymi znajdą Państwa na jego stronie internetowej: www.iteatr.tvp.pl.

Koordynator „Internetowego Teatru TVP dla szkół” w OTVP KIELCE, z którym mogą kontaktować się szkoły chcące włączyć się do projektu.:

  • Paulina Błaszczyk  email: promocja.kielce@tvp.pl, mobile: 605 605 448