3 kwietnia 2018

„Listy katyńskie” – zaproszenie na spektakl

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wraz z III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, zapraszają młodzież szkolną na spektakl „Listy katyńskie”, który odbędzie się w dniu  12 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 oraz 12.00 na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury (pl. Moniuszki 2B). Formularze zgłoszeniowe dla szkół/placówek znajdują się poniżej. Liczba miejsc ograniczona. Szkoły, które się poprawnie zalogują otrzymają wiadomość
e-mail do dnia 8 kwietnia 2018r.  

„Listy katyńskie”, według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Arendarskiego, powstały w oparciu o autentyczną korespondencję polskich jeńców osadzonych w obozach NKWD oraz ich rodzin. Fragmenty listów, poddane drobnym modyfikacjom, połączone zostały w pozorny dialog pomiędzy bohaterami. Ideą spektaklu jest ukazanie problemu Zbrodni Katyńskiej z perspektywy osobistej tragedii osób, których ona dotyczyła. Dlatego polityka i historia stanowią jedynie tło dla indywidualnych dramatów ofiar i ich rodzin, a także moralnej odpowiedzialności oprawców. W spektaklu wykorzystano fragmenty filmu „Katyń” w reż. Andrzeja Wajdy, materiały zaczerpnięte z zasobów internetowych, nagrania archiwalne oraz muzykę z repertuaru znanych wykonawców – między innymi: Dawida Hallmanna, Edmunda Fettinga, Jacka Kaczmarskiego,  Pawła Kukiza oraz zespołów: EKT Gdynia, Strachy Na Lachy, Lao Che, Akurat i Happysad.

Spektakl przygotowany został przez działającą przy III Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach grupę teatralną „NOSTRESS”, która składa się z uczniów i absolwentów szkoły. Jego premiera miała miejsce w 2010 r. Osobą do kontaktu w tej sprawie jest Edyta Krężołek, tel. 696 826 381.

 Zgłoszenia „Listy Katyńskie” – godz. 10.00 – rekrutacja zakończona 

 Zgłoszenia „Listy Katyńskie”  – godz. 12.00 – rekrutacja zakończona 

 

Świętokrzyski Kurator Oświaty

Kazimierz Mądzik