19 grudnia 2017

Wystartował Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa

Jak odpowiednio zachować się w drodze do szkoły, w domu, kiedy należy udzielić pierwszej pomocy i jak bezpiecznie poruszać się w Internecie? – te i inne zagadnienia zostaną sprawdzone w ramach Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa.

Test organizowany jest w ramach IX edycji Programu Akademia Bezpiecznego Puchatka, którego patronami są Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. W zeszłorocznej edycji Testu dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z tematyką związaną z poruszaniem się po drogach – aż 90% dzieci wiedziało, dlaczego należy stosować elementy odblaskowe, ale odpowiedzi na niektóre pytania sprawiały uczestnikom większą trudność, na przykład te związane z cyberprzestrzenią.

Test obejmuje 15 pytań z zakresu: bezpieczeństwa w domu, w szkole i w drodze do szkoły, bezpieczeństwa w internecie oraz pierwszej pomocy. Przygotowany został w formie pisemnej, jak i obrazkowej. Można również odsłuchać pytania, czytane przez lektora. Do każdego pytania podane są trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Po zakończeniu Testu dzieci otrzymują informację, ile poprawnych odpowiedzi wybrały, a także mogą wrócić do wszystkich odpowiedzi, dzięki czemu mają możliwość weryfikacji obszarów, które wymagają jeszcze poprawy. Test ma nie tylko sprawdzać wiedzę, ale również uczyć. Do Testu mogą przystąpić nie tylko uczniowie ze szkół, które wzięły udział w programie Akademia Bezpiecznego Puchatka, ale także każde dziecko, które chce sprawdzić swoją wiedzę w zakresie prawidłowych zachowań w różnych sytuacjach życiowych. Aby wziąć udział, należy wejść na stronę www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele, Test znajduje się w zakładce ,,Test Bezpieczeństwa 2017” i będzie aktywny do 31 stycznia 2018 roku,