1 grudnia 2017

Portal historyczny „Czas Bohaterów” – konkurs „Fraszka na Niepodległość”

Towarzystwo Projektów Edukacyjnych w ramach projektu realizowanego we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej przygotowuje portal historyczny www​.czasbohaterow​.pl adresowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych, którego celem jest atrakcyjne przedstawienie udziału czyny zbrojnego w historii Polski.

Pierwsza odsłona portalu poświęcona będzie okresowi odzyskiwania Niepodległości i ustalania granic w latach 1914–1923. Treści do portalu przygotowują doświadczeni historycy, materiały multimedialne udostępnia m.in. Muzeum Wojska Polskiego i centralna Biblioteka Wojskowa. Zamierzeniem twórców jest, aby portal stanowił dla młodych ludzi zainteresowanych historią wojskowości, ciekawe dopełnienie wiedzy wynoszonej z lekcji historii.

Integralną częścią portalu mają być cyklicznie organizowane konkursy historyczne. Pierwszym z nich jest konkurs na fraszkę traktującą o okresie odzyskiwania niepodległości po ponad 120 latach niewoli – „Fraszka na Niepodległość”. Warunkiem udziału w konkursie jest napisanie utworu rymowanego spełniającego definicję fraszki, którego tematem będzie odzyskanie przez Polskę niepodległości w szerokim rozumieniu. Dotyczy ona tak samego wydarzenia, jak i postaci z nim związanej, formacji wojskowej, bitwy, potyczki, słowem wszystkiego, co historycznie można skojarzyć z odzyskaniem niepodległości i walką o utrzymanie granic. Napisaną fraszkę należy wysłać poprzez formularz dostępny na stronie konkursu. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i ostatnich klas szkół podstawowych.

Konkurs potrwa do 10 grudnia 2017 r.

Szczegółowe informacje na stronie: www​.czasbohaterow​.pl