10 sierpnia 2017

Uczniowie z Polski z medalami na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Rio de Janeiro

Polscy uczniowie doskonale spisują się w finałach międzynarodowych konkursów przedmiotowych organizowanych podczas tegorocznych wakacji. Tym razem dobra wiadomość przyszła ze stolicy Brazylii. Licealiści z Krakowa, Rzeszowa, Torunia i Końskich wrócą z 58.Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (IMO 2017) z 6 medalami – 1 złotym i 5 brązowymi.

W tegorocznej edycji olimpiady, która odbyła się w dniach 12-23 lipca, udział wzięło 615 uczniów ze 111 krajów świata. W gronie 28 najlepszych młodych matematyków znalazł się Mariusz Trela z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, który wywalczył złoty medal. Bezbłędnie rozwiązał 4 zadania konkursowe.

Brązowe medali zdobyli: Radomił Baran (Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie), Bartłomiej Bollin (Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu), Maciej Dziuba (II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich), Jan Fornal (Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie), Tomasz Przybyłowski (Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu). Sumaryczna liczba punktów pozwoliła naszej drużynie zająć 22. miejsce.

Polska delegacja została wyłoniona podczas trójstopniowych zawodów organizowanych w ramach 68. Olimpiady Matematycznej. Finał konkursu odbył się na początku kwietnia w Końskich. Laureaci krajowej rywalizacji reprezentują Polskę także na Środkowoeuropejskiej Olimpiadzie Matematycznej i Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna jest jednym z najstarszych międzynarodowych konkursów przedmiotowych. Po raz pierwszy została organizowana w 1959 r. w Rumunii. Spotykają się na niej najlepsi młodzi matematycy, którzy zwyciężyli rywalizację w swoich krajach.

Więcej informacji na temat 58. Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej można znaleźć na stronie: http://www.imo-official.org/

Wszystkim nagrodzonym w Rio serdecznie gratulujemy. Jesteśmy dumni z naszych wspaniałych młodych matematyków!

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej