19 lipca 2017

Podsumowanie konkursu „Startup na 5-tkę”

20 czerwca br. w Lublinie odbył się finał konkursu Startup na 5-tkę, wieńczący akcję edukacyjną Ministerstwa Rozwoju – Instytucji Zarządzającej Programu Polska Wschodnia 2014-2020 – Lekcja o Funduszach Europejskich. Tegoroczna, czwarta edycja akcji została poświęcona przedsiębiorczości i skierowana do młodzieży ponadgimnazjalnej w Polsce Wschodniej.

W odpowiedzi na zaproszenie Ministerstwa Rozwoju 372 nauczycieli w 414 szkołach przeprowadziło 626 lekcji, w których wzięło udział ponad 13 tysięcy uczniów. Warto przy tym zaznaczyć, że zainteresowanie udziałem w akcji przerosło oczekiwania i koniecznym stał się dodruk materiałów dydaktycznych. Lekcje odbyły się w różnych typach szkół, w: 148 liceach, 202 technikach i 64 szkołach zawodowych. Z ankiety przeprowadzonej wśród uczniów wynika, że ponad 83% z nich ocenia Lekcję dobrze i bardzo dobrze. Z kolei ponad 95% nauczycieli uważa, że akcja jest potrzebna, a ponad 96% deklaruje, że wzięliby udział w kolejnej edycji.

W konkursie Startup na 5-tkę uczestniczyło 27 zespołów, złożonych z uczniów, którzy uprzednio uczestniczyli w Lekcji. Zadaniem konkursowym było opracowanie pomysłu na własny, innowacyjny startup i przygotowanie uproszczonego wniosku o dofinansowanie ze środków UE. Autorzy pięciu najlepiej ocenionych pomysłów zostali, wraz z nauczycielami, zaproszeni do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie mogli osobiście zaprezentować swoje pomysły przed gronem ekspertów.

Szczegóły dotyczące akcji edukacyjnej oraz pełną listę finalistów konkursu można znaleźć na stronie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja