Kurs na kierownika wypoczynku i kurs na wychowawcę wypoczynku prowadzone są na podstawie następujących aktów prawnych:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 750),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. z 2016 r., poz. 452).
Kurs na kierownika i kurs na wychowawcę wypoczynku mogą być prowadzone przez:
- publiczne i niepubliczne placówki doskonalenia nauczycieli,
- publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego,
- osoby prawne, osoby fizyczne oraz instytucje rynku pracy, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową.
Prowadzenie kursu na kierownika wypoczynku i kursu na wychowawcę wypoczynku przez osoby prawne, osoby fizyczne oraz instytucje rynku pracy, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową wymaga zgody kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia kursów.
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o wydanie zgody na organizowanie kursów na kierownika/wychowawcę wypoczynku (załącznik nr 1).
- Kopia właściwego dokumentu określającego status prawny organizatora kursu, np. statutu, wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, zaświadczenia o rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
- Program nauczania skonstruowany na podstawie programu kursów określonych w załącznikach nr 7 i 8 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. z 2016 r., poz. 452).
- Harmonogram kursów zawierający wykaz dni, w których mają się odbywać zajęcia, oraz czas trwania poszczególnych zajęć (załącznik nr 2).
- Wykaz kadry prowadzącej zajęcia zawierający imię, nazwisko i rodzaj prowadzonych zajęć oraz kopie dokumentów potwierdzających posiadane przygotowanie do ich prowadzenia, o których mowa w § 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. z 2016 r., poz. 452).
Miejsce i termin złożenia wniosku:
- Wnioski należy składać w Kuratorium Oświaty w Kielcach nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia kursów.
- Zgoda udzielana jest na czas określony, nie dłuższy niż 1 rok.
- Organizator zobowiązany jest do informowania kuratora oświaty o wszelkich zaistniałych zmianach w organizacji kursu (np. miejsca realizacji zajęć, terminów, osób prowadzących zajęcia).
Pozostałe informacje:
- W przypadku stwierdzenia braków lub nieprawidłowości we wniosku lub dołączonej dokumentacji kurator oświaty wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia lub poprawienia w wyznaczonym terminie. Organizator, który złoży wniosek niekompletny bądź nie uzupełni wniosku w wyznaczonym terminie, otrzyma odmowę wydania zgody na prowadzenie kursu w drodze decyzji administracyjnej.
- Organizator prowadzi dokumentację przebiegu kształcenia dla każdej edycji kursu. Dokumentacja zawiera:
- dziennik zajęć edukacyjnych (lista obecności, wymiar godzin zajęć edukacyjnych, tematy zajęć),
- protokół z egzaminu,
- ewidencję wydanych zaświadczeń, która zawiera: numer ewidencyjny zaświadczenia, rok wydania zaświadczenia, imię, nazwisko i datę urodzenia uczestnika kursu, rodzaj ukończonego kursu, numer zgody kuratora oświaty na prowadzenie kursu.
- Kurs na kierownika wypoczynku i kurs na wychowawcę wypoczynku kończą się egzaminem sprawdzającym wiedzę i umiejętności uczestnika kursu.
- Organizator wydaje zaświadczenia o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem będącym załącznikiem odpowiednio nr 9 i 10 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz.U. z 2016 r., poz. 452).
Nie później niż w terminie 30 dni od upływu okresu, na jaki została wydana zgoda na prowadzenie kursu, organizator przekazuje do Kuratorium Oświaty w Kielcach informację o liczbie wydanych zaświadczeń oraz liczbie osób, które nie zdały egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności uczestnika kursu.