13 maja 2017

[Aktualizacja] Rowerowy Rajd Gwiaździsty do Borkowa. Podsumowanie akcji Świętokrzyski Dzień Roweru

Ponad 250 uczestników zgromadził Rowerowy Rajd Gwiaździsty do Borkowa. To inicjatywa Kuratorium Oświaty w Kielcach promująca turystykę rowerową i zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Rajd odbył się w ramach akcji Świętokrzyski Dzień Roweru.

W środę 10 maja, o godzinie 10 sprzed Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach na trasę rajdu wyruszyli uczniowie i nauczyciele. Na czele grupy rowerzystów jechali Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, oraz dwaj utytułowani kolarze: Zbigniew Piątek – wójt Gminy Piekoszów i mieszkający w Bielinach Tomasz Brożyna. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali kieleccy policjanci.

Rajd miał formułę zlotu gwiaździstego, uczestnicy wystartowali z różnych miejscowości i zdążali do wspólnej mety zlokalizowanej na kąpielisku w Borkowie. Oprócz kieleckiej grupy na metę dojechali również uczniowie z Rakowa, Podzamcza, Mąchocic Scholasterii, Makoszyna, Mójczy, Krajna, Morawicy, Baryczy, Piekoszowa, Bielin, Bilczy, Woli Jachowej i Daleszyc.

Po dotarciu do mety rozpoczął się piknik. Uczestnicy mogli odpocząć i zregenerować siły przy ciepłym posiłku. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Kielcach przygotowali konkursy z nagrodami oraz zabawy podczas których uczyli jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Młodzież mogła również sprawdzić swoją wiedzę o sporcie i zdobyć gadżety rowerowe odpowiadając na pytania  przygotowane przez kolarzy Zbigniewa Piątka i Tomasza Brożynę oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika.

Rajd odbył się dzięki wsparciu partnerów, którymi byli: Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, P.H.U. „Wespol”, sklepy rowerowe „Wsół Sport”  i „Piątek-Sport”, Gmina Piekoszów, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach oraz Komenda Miejska Policji w Kielcach.

W Świętokrzyskim Dniu Roweru wzięły również szkoły, które we własnym zakresie zorganizowały imprezy sportowe. Rajdy rowerowe po okolicy przygotowały m.in. Samorządowa Szkoła Podstawowa w Imielnie, Szkoła Podstawowa w Obiechowie, Szkoła Podstawowa w Grodzisku, Szkoła Podstawowa w Wilczycach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Stąporkowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Gierczycach, PSP w Nizinach, PSP w Tuczępach, Zespół Szkół we Włostowie. Natomiast w halach sportowych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowcu Świętokrzyskim, Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach i Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku odbyły się turnieje rowerowe w którym uczestnicy zmierzyli się w konkurencjach sprawnościowych. Niektórzy uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 17 w Kielcach po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach z rowerami. Poznawali zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i doskonalili technikę jazdy na rowerze na samodzielnie zaprojektowanym torze przeszkód. Pogoda wpłynęła na przebieg imprezy w Szkole Podstawowej nr 4 w Skarżysku-Kamiennej. Imprezę podzielono na dwa etapy. We wtorek odbyły się zajęcia sprawnościowe w sali gimnastycznej, a w piątek przeprowadzono wycieczki rowerowe po okolicy. Ze względu na złą pogodę w kilku szkołach imprezy odwołano lub przełożono na inny termin.

Świętokrzyski Dzień Roweru to czwarta po badmintonie, siatkówce i tenisie stołowym, akcja w ramach projektu „Świętokrzyskie Dni Sportu”. Celem projektu jest promocja aktywności fizycznej wśród uczniów, propagowanie wybranych sportów oraz promowanie działalności szkół w zakresie rozwoju kultury fizycznej.

 

 

ZS Wola Jachowa
ZS Wola Jachowa
ZS Wola Jachowa
Ostrowiec Św. PSP9
Ostrowiec Św. PSP9
ZSP Stąporków
ZSP Stąporków
SSP Imielno
SSP Imielno
SP Obiechów
SP Obiechów
ZSO nr 17 Kielce
ZSO nr 17 Kielce
ZSO nr 17 Kielce
SP 27 Kielce
PSP Gierczyce
PSP Gierczyce
ZSO nr 8 Kielce
ZSO nr 8 Kielce
PSP Niziny
PSP Niziny
PSP Tuczępy
PSP Tuczępy
SP nr 25 Kielce
SP nr 25 Kielce
ZS Włostów
Gimnazjum w Daleszycach
Gimnazjum w Daleszycach
Gimnazjum w Daleszycach
SP w Grodzisku
SP w Grodzisku
ZSI Kielce
ZSI Kielce
PSP w Tuczępach
SP w Wilczycach
SP w Wilczycach
SP w Wilczycach
PSP w Jeziorku
PSP w Jeziorku
PSP w Jeziorku