19 kwietnia 2017

Przegląd Filmowy „Echa Katynia”

Przegląd Filmowy Echa Katynia – 20 kwietnia 2017 r., godz. 12.00, Kino Fenomen, Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego, ul. ks. P. Ściegiennego 2, Kielce.

 W kwietniu, w związku z 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w ponad kilkunastu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 8. przegląd filmowy Echa Katynia. W ramach, którego pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. Przegląd Echa Katynia, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko filmy o Zbrodni Katyńskiej. Ideą przeglądu jest prezentowanie produkcji wychodzących poza sam Katyń. Należy pamiętać, że mord katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach. Przeprowadzona przez NKWD w latach 1937-1938 „operacja polska” była, zakrojona na znacznie większą skalę. Następstw Zbrodni Katyńskiej możemy doszukiwać się również w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposoby, jakimi posługiwali się ich oprawcy, często przypominały ten z Katynia.

Wśród tegorocznych propozycji znajdą się trzy filmy: „The Officer’s Wife” w reżyserii Piotra Uzarowicza, wnuka oficera zamordowanego w Twerze, który o losach dziadka dowiedział się jako dorosły mężczyzna i sam ruszył z kamerą w poszukiwaniu śladów polskich oficerów poległych z rąk Sowietów. Widzowie zobaczą też najnowszą produkcję Arkadiusza Gołębiewskiego, stworzoną na specjalne zamówienie Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Polska szuka bohaterów”. Opowiada on o poszukiwaniach szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce, a postacią, wokół której toczy się narracja filmu jest Danuta Siedzikówna „Inka”. Wielką atrakcją przeglądu może okazać się film „Katyń – historia wciąż żywa” w reżyserii Michała Patera. Film pokaże całą złożoność historii
o Zbrodni Katyńskiej i procesie jej zakłamywania przez lata.

Kielecki przegląd odbędzie się w Kinie Fenomen – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego, ul. ks. P. Ściegiennego 2 w Kielcach. Inicjatywa ma charakter edukacyjny, a wstęp jest bezpłatny.

W tym roku pokazy filmowe będą się składały z dwóch bloków programowych: uczniowskiego godz. 12.00 skierowanego głównie do młodzieży szkolnej oraz wieczornego otwartego o godz. 18.00.

Program przeglądu:

  1. The Officer’s Wife, reż. Piotr Uzarowicz, USA 2010 r. (film z polskimi napisami).
  2. Katyń – historia wciąż żywa, real. Autostopem na koniec świata, reż. Michał Pater. Polska 2017 r.
  3. Polska szuka bohaterów, reż. Arkadiusz Gołębiewski, Polska 2017 r.

Zgłoszenia grup szkolnych pod numerem telefonu: 696-826-381. Wstęp wolny.