3 lutego 2017

Wystawy prezentowane w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” – Kielce, luty 2017

Od 1 do 28 lutego w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach można oglądać następujące wystawy: „Armia Krajowa 1939–1945” oraz „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946”

Wystawa „Armia Krajowa 1939–1945” w przestępny sposób ukazuje dzieje organizacji niepodległościowych działających w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego (Służba Zwycięstwu Polski – Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa). Na kilkunastu planszach zaprezentowano kolejne formy organizacyjne konspiracji oraz jej stan osobowy, uzbrojenie, działalność bojową, wywiadowczą i informacyjno-propagandową. Osobna część poświęcona jest udziałowi Armii Krajowej w Operacji „Burza” i Powstaniu Warszawskim. Ukazano również początki konspiracji rozpoczętej wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej i formalnym rozwiązaniu AK. Wystawa opracowana przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita w Warszawie.

Wystawa „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946” przybliża życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie oraz hekatomba wojny, która zabrała oboje rodziców, ukształtowały charakter „Inki”, która nie zawahała się poświęcić życia walce o Polskę „czystą jak łza”. Wierna ideałom i niezłomna do samego końca, potrafiła zachować się „jak trzeba”, mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat. Narracja wystawy nie kończy się na dniu zamordowania bohaterki, ale pokazuje postrzeganie postaci „Inki” po jej śmierci. „Wyklęta” przez komunistów, miała być zapomniana na zawsze. Jednakże po 1989 r. rozpoczął się powolny proces przywracania jej dobrego imienia, a w 2014 r.  szczątki „Inki” zostały odnalezione przez IPN na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Wystawa opracowana przez Oddział IPN w Gdańsku.

Wystawy prezentowane będą w lutym w godzinach otwarcia Przystanku Historia.