16 stycznia 2017

Spotkanie „Anatomia zbrodni. Auschwitz” w cyklu „Kłopoty z historią” – Kielce, Centrum Edukacyjne IPN

 Spotkanie „Anatomia zbrodni. Auschwitz” w cyklu „Kłopoty z historią” – Kielce, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, ul. Warszawska 5,  19 stycznia 2017 r., godz. 17.00.

19 stycznia 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Kłopoty z historią”, w którym podejmowane są zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski, nierzadko kwestii spornych i skomplikowanych.

Wznowienie w 2011 roku przez Instytut Pamięci Narodowej śledztwa w sprawie zbrodni dokonanych przez Niemców w obozie Auschwitz –Birkenau, zrodziło wiele pytań związanych z przebiegiem tego najdłuższego w historii Polski dochodzenia. Podczas spotkania „Anatomia zbrodni. Auschwitz” spróbujemy odpowiedzieć na niektóre z nich, w tym m.in.: dlaczego w mediach światowych, w szczególności niemieckich, pojawia się termin „polskie obozy śmierci”, dlaczego po ponad 70 latach od zakończenia II wojny światowej nie znamy wciąż pełnej listy polskich ofiar oraz dlaczego dopiero teraz powstaje imienny wykaz funkcjonariuszy niemieckich obozów śmierci, w tym KL Auschwitz? Podjęte zostaną również zagadnienia dotyczące najnowszego stanu badań nad systemem niemieckich obozów koncentracyjnych. Struktura organizacyjna oraz obsada kadrowa obozów (w tym również struktura narodowościowa) zaprezentowane zostaną na przykładzie KL Auschwitz–Birkenau.

W spotkaniu uczestniczyć będą: dr hab., prof. nadzw. Aleksander Lasik (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) oraz Jacek Kwilosz (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie), a poprowadzi je Leszek Bukowski (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach).

Spotkanie „Anatomia zbrodni. Auschwitz” w cyklu „Kłopoty z historią” w Przystanku Historia IPN – Kielce, 19 stycznia 2017 r., godz. 17.00