10 stycznia 2017

Projekt edukacyjny „Kamienie Pamięci – «Życie za Życie»” na rok szkolny 2016/2017

Instytut Pamięci Narodowej, we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, organizuje projekt edukacyjny pt. Kamienie Pamięci – „Życie za życie”.

Ideą projektu jest upamiętnienie osób, które dzięki swojej heroicznej postawie zasłużyły na szczególne miejsce w historii. Zachęcamy do odszukania lokalnych bohaterów i przywrócenia ich zbiorowej pamięci.

Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest Polakom ratującym Żydów w czasie Holocaustu. Pomimo zagrożenia i strachu przed represjami ze strony Niemców wiele osób wykazywało się wyjątkową odwagą aby ocalić prześladowanych. Nierzadko ratując życie innych płacili za to najwyższą cenę, tracąc własne.

Uczestnikami projektu mogą być klasy, samorządy uczniowskie, kółka historyczne, koła naukowe, drużyny i zastępy harcerskie, młodzież z domów kultur i innych organizacji młodzieżowych, związki kombatantów, osoby fizyczne.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, każdy bohater zostanie upamiętniony wirtualnym kamieniem na mapie pamięci na stronie: www.pamiec.pl/kamienie_pamieci. Na stronie projektu można odnaleźć osoby upamiętnione w poprzednich edycjach.

Termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w projekcie upływa 31 stycznia 2017 r.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie projektu: www.pamiec.pl/kamienie_pamieci.

Informacji udzielają również pracownicy IPN:

  • Jakub Izdebski – tel. 17 867 30 30, jakub.izdebski@ipn.gov.pl
  • Michał Kalisz – tel. 17 867 30 32, michal.kalisz@ipn.gov.pl