9 stycznia 2017

Akademia Kodowania Intela – konkurs Internet of Things dla uczniów

Uatrakcyjnienie szkolnych badań, zbudowanie makiety inteligentnego miasta lub robota sprawdzającego obecność – to tylko niektóre pomysły, które mogą zrealizować szkoły, biorąc udział w pierwszym polskim konkursie IoT dla uczniów – Akademia Kodowania. Konkurs wystartował 15 grudnia, a jego głównym celem jest pobudzenie wyobraźni młodzieży poprzez wykorzystanie możliwości platform stworzonych przez firmę Intel.

Umiejętność programowania jest jedną z kluczowych kompetencji cyfrowych poszukiwanych aktualnie na rynku pracy. Dlatego tak ważne jest kształcenie i pobudzanie wyobraźni młodych ludzi w tym kierunku już od samego początku ich szkolnej drogi. Właśnie z tego powodu firma Intel zorganizowała konkurs Akademia Kodowania skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który nie tylko angażuję sferę abstrakcyjnego myślenia, ale przede wszystkim inspiruje uczniów do odkrywania świata nowych technologii.

Jak wziąć udział?

W konkursie może wziąć udział drużyna składająca się z minimalnie 4, a maksymalnie 7 uczniów. Każda z nich musi mieć opiekuna w postaci nauczyciela, który będzie w projekcie pełnił funkcję mentora. Szkołę i drużynę trzeba zgłosić na stronie: akademiakodowania do 30 stycznia 2017 roku.

Co trzeba zrobić?

Akademia Kodowania składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na wymyśleniu i opisaniu scenariusza zakładającego kreatywne wykorzystanie płytek deweloperskich – Intel Genuino 101 w szkołach gimnazjalnych, Intel Edison w ponadgimnazialnych. Uczestnicy mają za zadanie zaprojektować inteligentny system lub urządzenie, które uatrakcyjni edukację w szkole lub przyczyni się do unowocześnienia stylu życia. Innymi słowy, trzeba wymyślić coś, co przyda się podczas szkolnych lekcji, uatrakcyjni przerwy lub sprawi, że zajęcia gimnastyki staną się jeszcze ciekawsze.Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy ocenie projektu? Przede wszystkim innowacyjność, możliwość jego realizacji, wsparcie nauczyciela (mentora) oraz bardzo ważne – stopień wykorzystania dostępnych narzędzi Intela.

– Chcemy zwiększyć atrakcyjność młodego pokolenia na cyfrowym rynku pracy. Zależy nam na zainspirowaniu ludzi i pokazaniu kodu jako narzędzia do twórczego wykorzystania technologii. Stosując proste, szeroko znane w edukacji narzędzia, takie jak program Scratch, młody wynalazca zyska możliwość zakodowania w prosty sposób własnego, ekscytującego pomysłu i przekształcenia go w rzeczywisty, działający projekt. Mamy nadzieję, że praca z naszym sprzętem pozwoli nie tylko uatrakcyjnić zajęcia, ale też wpłynie na podniesienie kreatywności i zaangażowania uczniów – podkreśla pomysłodawca przedsięwzięcia Dawid Skading z firmy Intel.

Organizatorzy konkursu ocenią nadesłane projekty za pomocą specjalnego systemu punktacji. Do drugiego etapu zakwalifikują się autorzy najciekawszych pomysłów. Zostaną oni nagrodzeni profesjonalnymi zestawami narzędzi i sprzętem, który umożliwi zbudowanie prototypu wcześniej wymyślonego urządzenia. Najlepsze z nich, na podstawie przesłanej prezentacji wybierze jury. Na zwycięską drużynę czekają nie tylko atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale też pieniężna w wysokości 2 tys. zł do wykorzystania na szkolną wycieczkę lub inny, wspólny cel.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 stycznia. Wszystkie szczegóły wraz z formularzem zgłoszeniowym oraz regulaminem konkursu dostępne są na stronie www.akademiakodowania.com. Za pomysłem i realizacją konkursu stoi firma Intel Technology Poland.