14 grudnia 2016

Rozpoczęła się 7 edycja programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo"

Rozpoczęła się kolejna edycja programu „Żyj smacznie i zdrowo” – akcji edukacyjnej promującej właściwe nawyki żywieniowe oraz zdrowy styl życia wśród gimnazjalistów.

W tegorocznej edycji nauczyciele i uczniowie będą mogli zgłębić tematy mód żywieniowych oraz bezpieczeństwa w kuchni i dobrych manier przy stole.

Podążając za swoimi idolami, gimnazjaliści często rozpoczynają modne diety i restrykcyjne ograniczenia żywieniowe. Prym w internecie wiodą publikacje na temat diet wegańskich, bezglutenowych oraz bezlaktozowych. Niestety, ślepe podążanie za modą żywieniową może być bardzo szkodliwe dla intensywnie rosnącego i dojrzewającego organizmu gimnazjalisty. Przygotowany przez ekspertów programu scenariusz lekcji „Gluten, laktoza, wege – czyli żywieniowe mody” w przystępny sposób wyjaśnia, jak być zdrowym wegetarianinem, weganinem lub być na diecie eliminacyjnej, jednocześnie dostarczając organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Kolejnymi ważnymi kwestami są bezpieczeństwo w kuchni oraz zasady savoir-vivre'u. Gimnazjaliści, którzy rozpoczynają swoją przygodę z gotowaniem powinni wiedzieć, jakich środków ostrożności stosować w trakcie przyrządzania posiłków oraz w jaki sposób zachowywać się przy stole.

Wszyscy nauczyciele gimnazjalni, którzy chcą rozpocząć przygodę z programem „Żyj smacznie i zdrowo” mogą zgłosić swój udział za pomocą formularza na stronie www.zyjsmacznieizdrowo.pl oraz wziąć udział w konkursie. Organizatorzy zapewniają szkołom bezpłatne materiały dydaktyczne, w tym: scenariusze lekcji, materiały merytoryczne, plansze edukacyjne, plakaty, dyplom udziału w programie oraz płytę DVD z materiałami dodatkowymi. Nauczyciele, którzy w ramach programu „Żyj smacznie i zdrowo” zdecydują się na udział w konkursie i zorganizują wspólnie z uczniami Wydarzenie Społeczne mogą powalczyć o atrakcyjne nagrody. Do wygrania kąciki śniadaniowo-wypoczynkowe o wartości 15 000 zł, a także laptopy oraz zestawy koszulek dla całej klasy.

7 edycja programu „Żyj smacznie i zdrowo” uzyskała patronaty honorowe Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki, Rzecznika Praw Dziecka, Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.