17 listopada 2016

III edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie” i projekcja filmu „Zezowate szczęście”

III edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie” i projekcja filmu „Zezowate szczęście” – Kielce, 17 listopada 2016 r.

17 listopada 2016 r., o godz. 18.00 w kinie FENOMEN – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2, odbędzie się kolejny pokaz w ramach III edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Widzom zostanie zaprezentowany film „Wielki bieg” w reż. Jerzego Domaradzkiego.

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym, Studiem Filmowym „Kadr” i Studiem Filmowym TOR. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca do grudnia 2016 r.

W programie przeglądu znalazły się filmy wybitnych polskich reżyserów – Ryszarda Bugajskiego, Jerzego Domaradzkiego, Macieja Englerta, Jana Komasy, Antoniego Krauze, Michała Kwiecińskiego, Wojciecha Marczewskiego, Andrzeja Munka i Wojciecha Smarzowskiego poruszające problematykę II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Każdy seans poprzedzony będzie wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Pokazy filmowe będą okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwoływać się będzie do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia – w czwartki, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) lub w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1).

Terminarz Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych o najnowszej historii Polski „HISTORIA W FILMIE”

1. 31 marca 2016 r. – Przesłuchanie, reż. Ryszard Bugajski

2. 14 kwietnia 2016 r. – Rozmowy z katem, reż. Maciej Englert

3. 5 maja 2016 r. – Róża, reż. Wojciech Smarzowski

4. 23 czerwca 2016 r. – Dreszcze, reż. Wojciech Marczewski

5. 28 lipca 2016 r. – Miasto 44, reż. Jan Komasa

6. 8 września 2016 r. – Jutro idziemy do kina, reż. Michał Kwieciński

7. 20 października 2016 r. – Zezowate szczęście, reż. Andrzej Munk

8. 17 listopada 2016 r. – Wielki bieg, reż. Jerzy Domaradzki

9. 15 grudnia 2016 r. – Czarny czwartek, reż. Antoni Krauze

Wstęp wolny.