20 października 2016

„Niekłański Październik”

CHWAŁA BOHATEROM. Pod takim hasłem po raz kolejny w Niekłaniu Wielkim odbyła się uroczystość patriotyczna, na której licznie zgromadzili się mieszkańcy, uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz. Niekłański Październik to niezwykłe wydarzenie lokalne, podkreślające bohaterskość mieszkańców Niekłania oraz okolic.

Na tą podniosłą uroczystość przybyły liczne poczty sztandarowe, m.in z : Torunia, Warszawy, Suchedniowa, Kielc, Skarżyska, Szydłowca, Końskich, Bliżyna, Wąchocka, Radoszyc. Przybyło wielu wyśmienitych gości z różnych stron Polski. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim. Kombatanckim sztandarom asystował sztandar szkoły w Niekłaniu, który swoją symboliczną wymową zaświadczał, że w sztafecie dziejów młodzi będą pielęgnować patriotyzm i kontynuować dzieło przodków. Tuż po modlitwie kombatanci i zaproszeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze na przykościelnym cmentarzu na grobach „Dobosza” i „Grzmota”. Kwiaty złożono również w innych miejscach: pod pomnikiem poległych mieszkańców Ziemi Niekłańskiej oraz Furmanowie.

Po oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Publicznych, gdzie w przepięknej scenerii uczniowie wcielili się w rolę kombatantów.

Wyrażamy głębokie przekonanie, że ta „żywa historia” przeniknęła do wszystkich zgromadzonych, a wysiłek organizatorów spełnił oczekiwania i zaowocuje w przyszłych postawach młodego pokolenia.