16 września 2015

Podsumowanie VIII edycji przedsięwzięcia edukacyjno – profilaktycznego „Kochane Pierwszaki”

15 września 2015 r. u progu rozpoczęcia nauki odbyła się VIII już edycja przedsięwzięcia edukacyjno – profilaktycznego „Kochane Pierwszaki” dla szkół podstawowych. Tym razem zorganizowana w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie wspólnie przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Wojewodę Świętokrzyskiego, Diecezję Kielecką, Komendę Wojewódzką Policji oraz władze samorządowe gminy Pacanów. Spotkanie uczniów klas pierwszych miało na celu uwrażliwienie dzieci na potrzebę przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kształtowanie umiejętności i nawyków bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

W uroczystości wzięło udział około 1200 pierwszoklasistów ze szkół podstawowych głównie z powiatów buskiego, pińczowskiego oraz kazimierskiego jędrzejowskiego, koneckiego, staszowskiego, sandomierskiego, starachowickiego, włoszczowskiego, kieleckiego i miasta Kielce. W czasie wspólnej zabawy dzieci mogły pogłębić wiedzę na temat zagrożeń wypadkami drogowymi, przewidywania skutków zabaw w pobliżu jezdni. Funkcjonariusze Policji praktycznie uczyli jak bezpiecznie zachować się w ruchu drogowym, zaprezentowali też specjalistyczny sprzęt policyjny oraz tresurę psów. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Pani Marta Strzeszkowska wraz z zespołem. Przez kilka godzin plac w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie rozbrzmiewał muzyką, spontanicznym śpiewem i pląsami Pierwszaków.

Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Marian Florczyk z pomocą prześlicznego aniołka – Martuni poświęcił dzieciom tornistry i przybory szkolne. W trakcie spotkania odbyły się liczne zabawy związane z profilaktyką i bezpieczeństwem na drodze. Uczniowie otrzymali zawieszki odblaskowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski, „Bilety do szkoły” w formie zakładki do książki przekazane przez Wydawnictwo „Jedność” oraz plakaty „Kodeks Bezpiecznego Pierwszaka” sponsorowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego.

Dzieci wykonywały pamiątkowe zdjęcia z Koziołkiem Matołkiem, mogły uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez pracowników Europejskiego Centrum Bajki, miały także możliwość skorzystania z atrakcji samego Centrum: zwiedzały wystawę „Bajkowy świat”, kino „Szkatułka”, spacerowały po kompleksie tematycznych ogrodów.

Dzięki życzliwości Prezesa Zarządu „Uzdrowiska Busko Zdrój” S.A oraz Caritas Diecezji Kieleckiej i Fundacji Vive Serce Dzieciom dzieci skorzystały też ze słodkiego poczęstunku i zdrowej wody „Buskowianki”.

Spotkanie przebiegło bezpiecznie, atrakcyjnie i sprawnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu:

  • Pana Wiesława Skopa – Wójta Pacanów,
  • Pani Karoliny Kępczyk – dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie,
  • Pani Małgorzaty Stańczyk – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Pacanowie oraz uczniów i pracowników tej szkoły,
  • nauczycieli i opiekunów klas I ze szkół uczestniczących w spotkaniu,
  • wolontariuszy z Gimnazjum nr 1 im. Michała Janasa w Pacanowie.

Całość przedsięwzięcia uwiecznił na fotografiach były wizytator Pan Robert Gwóźdź.

Wszystkim współorganizatorom i uczestnikom spotkania składam serdeczne podziękowania. Czyńmy co w naszej mocy, by dzieci potrafiły dbać o własne bezpieczeństwo!

Świętokrzyski Kurator Oświaty

Małgorzata Muzoł