27 sierpnia 2015

List Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, aby człowiek stawał się
coraz bardziej człowiekiem – o to, aby bardziej "był", a nie tylko "miał";
aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być
człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko
z drugimi, ale także i dla drugich.”
Jan Paweł II

Drodzy Uczniowie,
Szanowni Nauczyciele,
Szanowni Rodzice,
Wojewoda Świętokrzyski,
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Starostowie, Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie
Przyjaciele oświaty

1 września to dzień, kiedy wszyscy uczniowie pełni wakacyjnych wrażeń wracają do szkół i słyszą pierwszy dzwonek. Szczególnie ważne znaczenie ma on dla dzieci, które pierwszy raz przekraczają próg szkoły, by za nim rozpocząć swoją przygodę z nauką.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego planujemy, czym będziemy się zajmować przez dziesięć najbliższych miesięcy.

Jestem przekonana, że rok szkolny 2015/2016 będzie dla Was, Drodzy Uczniowie, nie tylko kolejnym rokiem nauki, ale przede wszystkim czasem poszukiwań, ciekawych doświadczeń, zdobywania nowych umiejętności, rozwijania pasji i zainteresowań. Wierząc, że dobrze wykorzystacie ten czas, życzę Wam, by był to rok lepszy od poprzednich.

Korzystając z okazji zwracam się z apelem do Rodziców Uczniów – to Państwo, troszcząc się o dobro swoich dzieci możecie współpracować z Nauczycielami i w ten sposób uczestniczyć w tworzeniu bezpiecznego środowiska i klimatu wychowania oraz nauki. Jestem przekonana, że Państwa aktywna postawa będzie sprzyjała aktywności dzieci i kadry pedagogicznej.

Szanowni Nauczyciele, życzę Państwu ciekawych rozmów z uczniami, radości z odkrywania ich talentów oraz sukcesów w realizacji ambitnych zawodowych planów i zamierzeń.

W dniu 1 września zwracam się także do Władz Samorządowych i innych organów prowadzących, które są niezbędnym ogniwem systemu oświatowego i partnerem zmian edukacyjnych. To świadoma polityka oświatowa władz lokalnych decyduje o organizacji oraz jakości kształcenia uczniów w poszczególnych gminach, miastach i powiatach naszego województwa. Liczę na kontynuację dobrej współpracy również w bieżącym roku szkolnym.

U progu roku szkolnego 2015/2016 pragnę, aby był on dla wszystkich czasem realizacji zamierzeń i sukcesów edukacyjnych. Niech owocami oświaty w naszym województwie będą ciekawe, radosne i mądre dzieci, które lubią swoje szkoły ze względu na to, że w nich mogą odkrywać swoje talenty, rozwijać pasje oraz że w tych placówkach zawsze dzieje się coś ciekawego i co najważniejsze, że to tu uczniowie zawsze mogą liczyć na wyciągniętą pomocną dłoń profesjonalnej kadry pedagogicznej. Aby to osiągnąć kierujmy się w pracy słowami Phila Bosmansa: „Bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo”.

Z wyrazami szacunku
Świętokrzyski Kurator Oświaty
Małgorzata Muzoł