24 sierpnia 2016

30 września – Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się od 2011 r. Głównym hasłem akcji jest: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie egzaminują dorosłych i starszych kolegów tworząc Komisje i Patrole Egzaminacyjne.

Komisje organizowane są w szkołach. Każdy, kto chce zdać egzamin z tabliczki mnożenia – podchodzi do stolika komisji i wyciąga z koszyka los egzaminacyjny. Na jednym losie znajduje się pięć pytań z tabliczki mnożenia. Każdy, kto odpowie poprawnie na wszystkie pytania – otrzymuje tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz symboliczną legitymację.

Patrole z kolei wychodzą najczęściej poza teren szkoły i przepytują przypadkowych przechodniów, np. w parkach. Odwiedzają też urzędy, stacje radiowe czy posterunki policji. Towarzyszą im kolorowe transparenty z hasłem przewodnim akcji, balony i inne rekwizyty.

Każda placówka edukacyjna może wziąć udział w wydarzeniu. Niezbędne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie http://www.wmtday.org/pl/rejestracja-2016 Po potwierdzeniu zgłoszenia – placówka otrzyma certyfikat licencyjny (drogą elektroniczną) oraz dostęp do Strefy Organizatorów na stronie wydarzenia. Znajdują się tam materiały, pomocne przy organizacji np. losy egzaminacyjne, scenariusze gier i zabaw, plakaty, łamigłówki i wiele innych. Osobą odpowiedzialną za organizację wydarzenia w szkole jest Koordynator Lokalny – najczęściej nauczyciel matematyki.

Rejestracja na następną – 6. edycję akcji, która odbędzie się 30 września – trwa do 23 września 2016 r.