16 września 2015

Wydłużenie terminu zgłoszeń! III Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych

Wydłużono termin zgłaszania przedstawień do 31 grudnia 2015. 

Telewizja Polska S.A. po raz trzeci organizuje Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych. To inicjatywa związana z ważnym projektem – Internetowym Teatrem dla Szkół TVP, który umożliwia udział na żywo w spektaklach dzięki wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu z najważniejszych scen teatralnych w Polsce dzieciom i młodzieży w szkołach z miejscowości i wsi, w których dostęp do teatralnej oferty kulturalnej jest bardzo ograniczony.

W ramach projektu iTeatr TVP Telewizja Polska przy udziale 16 ośrodków regionalnych realizuje transmisje spektakli przez cały okres roku szkolnego. Na czas wakacji tymczasem rusza z konkursem, w którym to uczniowie stają się aktorami, reżyserami i scenarzystami teatralnymi.

Do przeglądu mogą zgłaszać się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz domów kultury i innych organizacji oświatowych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Nasz klasyka”, czyli dzieła, które mieszczą się w kanonie polskiej kultury, w tym dzieła klasyki literatury dziecięcej, czym tegoroczny Przegląd nawiązuje do trwającego aktualnie 250-lecia teatru powszechnego w Polsce.

Przegląd składać się będzie z trzech etapów: – na szczeblu wojewódzkim zostaną wyłonione najlepsze propozycje przedstawień teatralnych, po jednym w każdej z czterech kategorii obejmujących: szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną oraz domy kultury i inne organizacje oświatowe. W drugim etapie – ogólnopolskim – jury wyłoni przedstawienia finałowe, maksymalnie po trzy w każdej kategorii, które TVP S.A zamieści na stronie www.iteatr.tvp.pl organizując głosowanie publiczności na najlepsze przedstawienie. W trzecim etapie jury wyłoni zwycięzców – po jednym w każdej kategorii. Zwycięskie przedstawienia wyłonione przez jury i internautów zostaną zarejestrowane i wyemitowane przez TVP S.A.