25 czerwca 2015

Porozmawiajmy o przyszłości polskiej szkoły… rusza portal „Nasza Edukacja”!

MEN uruchamia wielką debatę na temat przyszłości polskiej edukacji! Zachęcamy do odwiedzenia portalu www.naszaedukacja.men.gov.pl.

Nauczyciele, rodzice, uczniowie, samorządowcy, przedstawiciele trzeciego sektora – wszystkich Was zachęcamy do wzięcia udziału w debacie o przyszłości polskiej edukacji. To dla Was uruchamiamy portal „Nasz Edukacja” – mówi minister Joanna Kluzik-Rostkowska. – Zależy nam, aby wszyscy, którzy tworzą szkołę bądź na sercu leży im przyszłość naszej edukacji, wzięli udział w tej ogólnopolskiej dyskusji – dodaje szefowa MEN.

Portal to miejsce, gdzie mogą skonfrontować się różne głosy, osoby o różnych poglądach. Toczone tam dyskusje, ich efekty wypracują program III Kongresu Polskiej Edukacji, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia (29-30.08) w Katowicach.

Wiele nas różni, ale i wiele łączy. Jedni są zwolennikami np. oceny opisowej, inni mówią: po co nam to? Jedni chcą większego udziału rodziców w życiu szkoły, drudzy – woleliby go minimalizować. Dlaczego się o to nie „pokłócić”? Właśnie po to stworzyliśmy tę platformę wymiany myśli i poglądów – tłumaczy minister edukacji. – To nie tylko portal. To miejsce dyskusji wirtualnej i realnej. Nasz cel to zbliżyć do siebie najważniejsze środowiska, które tworzą szkołę: nauczycieli, rodziców, uczniów, samorządy – dodaje.

W dyskusji będziemy szukać obszarów i postulatów, które łączą wszystkie te środowiska, coś na czym można budować.

Użytkownicy mogą angażować się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wzięcie udziału w organizowanych na portalu debatach.

W tej chwili wyodrębniono dziewięć tematów takich dyskusji:

  1. Jak budować dobrą współpracę rodziców z nauczycielami?
  2. Po co nam oceny?
  3. Jak, nie zamykając szkół, odpowiedzieć na malejącą liczbę uczniów?
  4. Jak mądrze korzystać z technologii w szkole?
  5. Dlaczego przez ponad 100 lat nie zmieniliśmy modelu szkoły?
  6. Jakiej szkoły chcemy w XXI wieku?
  7. Dobry dyrektor, czyli jaki?
  8. Co to znaczy dobry nauczyciel?
  9. Jakich umiejętności potrzebuje absolwent wchodzący w dorosłe życie?

Katalog debat nie jest zamknięty. Użytkownicy mogą sami proponować kolejne tematy. – Nie chcemy sami decydować, że zaproponowane przez nas tematy są najważniejsze – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. – Liczymy na duże zaangażowanie wszystkich grup i zachęcamy do niego – dodaje szefowa MEN.

Portal „Nasza Edukacja” oferuje użytkownikom możliwość różnorodnego zaangażowania. Interakcje z innymi użytkownikami możliwe będą poprzez udział w debatach i ankietach. Portal umożliwi też poznawanie najlepszych oddolnych inicjatyw zmieniających edukację z całej Polski i świata oraz lekturę wartościowych publikacji, badań i przewodników na temat oświaty. Co więcej, każdy z użytkowników portalu będzie mógł proponować nie tylko tematy debat, ale i ankiet, przykładów wartościowych inicjatyw oraz publikacji.

Aby wziąć udział w dyskusji trzeba się zalogować, aby portal przeglądać – nie.

Opcja „Zagłosuj” daje możliwość wypełnienia ankiety, a tym samym wyrażenia opinii na wiele tematów dotyczących edukacji.

Portal jest częścią większego projektu “Nasza Edukacja”, mającego na celu zaangażowanie całego społeczeństwa w rozmowę o polskich szkołach. Powstał w wyniku prac Zespołu ds. Strategii przy Minister Edukacji Narodowej, we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych.

Dyskusje w ramach projektu Nasza Edukacja wspierać będzie zespół moderatorów, składający się z przedstawicieli trzeciego sektora, praktycy oraz eksperci w obszarze edukacji.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej