27 kwietnia 2015

„CALINECZKA – REAKTYWACJA” w Internetowym Teatrze TVP

  • Data: 13 maja 2015
  • Godzina: 10.00
  • Czas trwania: max 60 min.
  • Ilość przerw:  BRAK

Wyczerpujący opis:

W świetle otaczającej nas kultury masowej „Calineczka” reprezentuje sztukę „trudną”. Sztukę, do której widz przed obejrzeniem musi się przygotować, w czasie której musi myśleć. Tutaj nic nie jest łatwe, lekkie i przyjemne. Spektakl, w którym można dostrzec wiele odwołań do stylistyki Tima Burtona, muzyka cytująca wręcz dzieła Dany'ego Elfmana, jest spektaklem przeznaczonym dla widza „zaangażowanego”.

W tym przedstawieniu na nowo odkrywamy główną bohaterkę i jej przygody. Calineczka nie jest miniaturową osóbką, nie śpi w skorupie orzecha i nie pływa w talerzu. Jest zwykłą dziewczynką, niezauważaną przez zagonionych codziennym życiem rodziców. Ucieczka do bajki wydaje jej się najlepszym wyjściem. Okazuje się jednak, że życie w ułudzie nie jest takie proste jakby się wydawało. Nawet w świecie, który powinien być wedle naszych wyobrażeń idealny, wdziera się konformizm, obłuda i zwykła zawiść. Tak jak w życiu jest tam też miejsce na proste i prawdziwe odruchy. Na miłość, czytanie bajek, przebywanie we wzajemnym towarzystwie i czerpanie z tego przyjemności. Bajki bardzo często są jak narkotyk, można się w nim zatracić, zagubić i jeśli w porę się nie zorientujemy, że to tylko bajka, niewidzialna brama może się zamknąć, możemy nie wrócić z tego nierealnego świata. O tym właśnie jest „Calineczka”.

Chętne szkoły, które chcą obejrzeć spektakl, prosimy o kontakt z TVP KIELCE.

Aby zgłosić szkołę do projektu na ten spektakl, należy przesłać na adres: promocja.kielce@tvp.pl maila z pocztowymi danymi adresowymi szkoły, numerem telefonu, adresem mailowym oraz przybliżoną liczbą uczniów, którym spektakl zostanie pokazany. Na maile zgłoszeniowe czekamy do ostatniego dnia przed spektaklem. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów:41 330 33 51, kom 605 605 448. Wszelkie informacje na temat projektu wraz z wymaganiami technicznymi znajdą Państwa na jego stronie internetowej: www.iteatr.tvp.pl.

Ponadto serdecznie zapraszamy grupy teatralne działające w szkołach w naszym województwie do udziału  w trwającym 3. Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Propozycje teatralne można będzie zgłaszać 1 do 27 września do Oddziału Terenowego Telewizji Polskiej w Kielcach. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 listopada. Szczegóły na naszej stronie internetowej: http://www.iteatr.tvp.pl/19141542/ruszyl-konkurs-internetowy-przeglad-uczniowskich-zespolow-teatralnych gdzie znajdą Państwo regulamin przeglądu oraz wszelkie niezbędne dokumenty potrzebne do przygotowania zgłoszenia.  Informacji dla zainteresowanych szkół i instytucji z województwa świętokrzyskiego udzielamy także pod numerem telefonu 41/ 330-33-51 i 605 605 448.