6 marca 2015

Scenariusz otwartej lekcji na Tydzień Otwartej Edukacji

W poniedziałek, 9 marca na całym świecie rusza Tydzień Otwartej Edukacji. Już po raz czwarty Open Education Consortium organizuje globalne wydarzenie poświęcone dostępności zasobów edukacyjnych, które jest dobrą okazją do rozpoczęcia debaty na temat równego prawa do wiedzy i edukacji oraz jakości kształcenia. Kalendarz wszystkich dostępnych wydarzeń stacjonarnych i online znajduje się na stronie Tygodnia. Wiele z nich będzie odbywać się online i można w nich wziąć udział w języku angielskim.

W Polsce głównym wydarzeniem w ramach Tygodnia Otwartej Edukacji są Otwarte Lekcje – warsztaty przygotowane przez Centrum Cyfrowe i Stowarzyszenie Otwarte! we współpracy z nauczycielami i ekspertami edukacyjnymi. Aktualnie jest zaplanowanych 15 lekcji w różnych częściach Polski m.in. w: Pile, Cieszynie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Sosnowcu, Częstochowie, Szczecinku, Słupsku czy Włocławku, a także w Warszawie. Warsztat może przeprowadzić każdy, kto chciałby zebrać chętną do tego grupę.

Czym jest otwarta lekcja

To nowatorska, modułowa formuła wspólnego uczenia się w grupie osób bezpośrednio związanych z edukacją, przygotowująca także do stopniowego odchodzenia od tradycyjnych podręczników w kierunku otwartych, darmowych zasobów edukacyjnych. Mamy nadzieję rozpocząć przy pomocy tych warsztatów dyskusję na temat przydatności otwartych zasobów w polskich szkołach – zachęcamy wszystkich uczestników warsztatów, także tych, którzy pierwszy raz stykają się z tym tematem do tego, aby podzielili się z nami swoimi refleksjami na temat OZE.

Scenariusz i materiały do otwartej lekcji

Wsparciem do realizacji otwartej lekcji jest przygotowany przez Centrum Cyfrowe i Stowarzyszenie Otwarte! zestaw materiałów do samodzielnego przeprowadzenia Otwartej Lekcji. Scenariusz lekcji ten został przygotowany do realizacji przez nauczycieli i dla nauczycieli. Zawiera 13 modułów, które można zrealizować w jednym bloku tematycznym lub jako osobne moduły w zależności od charakteru grupy i kontekstu. Moduły te to m.in.: idea otwartości, przegląd linków do repozytoriów z poszczególnych przedmiotów, wyszukiwanie zasobów (wersja podstawowa i zaawansowana), oraz „najczęściej zadawane pytania”. Do scenariusza został dołączony także plakat z linkami do repozytoriów, który można powiesić w pokoju nauczycielskim tak, aby nauczyciele w każdej chwili mogli sprawdzić, gdzie szukać otwartych materiałów.

Pliki do pobrania

Chcesz przeprowadzić otwartą lekcję w swojej szkole?

Serdecznie zapraszamy do korzystania z materiałów w ramach Tygodnia Otwartej Edukacji lub jako materiał promujący OZE lub instruktażowy do prowadzenia warsztatów.

Fajnie jeśli planowaną lekcję zgłosisz do Ani Stokowskiej na maila astokowska@centrumcyfrowe.pl. Będziemy mogli dodać twoje wydarzenie do mapy wydarzeń i napisać o nim w trakcie Tygodnia.

Partnerami Tygodnia Otwartej Edukacji są: Koalicja Otwartej Edukacji, Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Stowarzyszenie Otwarte!, Creative Commons, Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Źródło informacji:

  • http://koed.org.pl/blog/2015/03/05/scenariusz-otwartej-lekcji-na-tydzien-otwartej-edukacji/