22 stycznia 2015

Pakiet edukacyjny „Mobilne Bezpieczeństwo” dla młodzieży, nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą i rodziców

Systematycznie rośnie liczba Polaków korzystających z technologii mobilnych. Wyróżniają się tu nastolatkowie – 78 proc. z nich ma smartfon. Nowe technologie dają ogromne możliwości, także edukacyjne, ale niosą ze sobą również zagrożenia takie jak utrata prywatności, inwigilacja, phishing czy uzależnienia, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Dlatego fundacja Nowoczesna Polska we współpracy z ekspertami przygotowała pakiet edukacyjny „Mobilne Bezpieczeństwo” dla młodzieży, nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą i rodziców.

W skład pakietu wchodzi:

  • 10 scenariuszy lekcji dla nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą. Każdy scenariusz zawiera: krótkie wprowadzenie, pomysł na lekcję, materiały umożliwiające przeprowadzenie lekcji, zadania dla uczniów, słowniczek najważniejszych pojęć i literaturę dodatkową;
  • krótki przewodnik po mobilnym bezpieczeństwie w postaci samouczka dla rodziców, nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą;
  • aplikacja mobilna „Mobilne Bezpieczeństwo”, która pozwala uzyskać informacje o tym, jaki zakres informacji o sobie przekazujemy operatorom aplikacji, które instalujemy na telefonie komórkowym czy tablecie. Darmową aplikację można pobrać ze sklepów Google Play i F-Droid.

Materiały dostępne są za darmo na wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Aplikację mobilną przygotowała firma Samsung.

Źródło: nowoczesnapolska.org.pl