4 grudnia 2014

Ostatni w tym roku spektakl Internetowego Teatru TVP dla szkół „Biegnijcie do szopki” ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM z Katowic. Gala Finałowa

Przedstawienie zrealizowane zostało w konwencji widowiska kolędowego, z typowymi dla tego gatunku postaciami: Diabła, Anioła, Heroda i Śmierci, wykorzystuje tradycyjne obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia i Trzech Króli.

W inscenizacji przenikają się dwa plany sceniczne – aktorski i lalkowy, animacja odbywa się na oczach widzów. Ale na scenie można zobaczyć ludowe instrumentarium (m.in. burczybasy i diabelskie skrzypce), które tworzy  trzeci plan widowiska. Kompozytor i autor opracowania muzycznego kolęd, Paweł Sikora wzbogacił nagranie muzyki „ścieżką dźwiękową” wykonywaną przez aktorów-muzykantów na żywo.

Uniwersalność tematu i szopkowa poetyka spektaklu zachęcają do jego obejrzenia nie tylko dzieci, ale i starszych widzów. Do nich adresowanych jest  wiele zabawnych podtekstów i refleksji, przeplatające się  konwencje, zabawa cytatami zaczerpniętymi z klasyki i współczesnego języka, zapraszając do intelektualnej gry w znaczenia.

  • „Biegnijcie do szopki, czyli Kolędariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli
  • Miejsce: Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach
  • Termin: 11 grudnia (czwartek), godz. 11.00
  • Czas trwania: ok. 50 minut
  • Wiek : familijny

Chętne szkoły, które chcą obejrzeć spektakl „Biegnijcie do szopki”, prosimy o kontakt z TVP KIELCE.  

Aby zgłosić szkołę do projektu na ten spektakl, należy przesłać na adres: promocja.kielce@tvp.pl maila z pocztowymi danymi adresowymi szkoły, numerem telefonu, adresem mailowym oraz przybliżoną liczbą uczniów, którym spektakl zostanie pokazany. Na maile zgłoszeniowe czekamy do ostatniego dnia przed spektaklem. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 41 330 33 51, kom 605 605 448. Wszelkie informacje na temat projektu wraz z wymaganiami technicznymi znajdą Państwa na jego stronie internetowej: www.iteatr.tvp.pl .

A w najbliższą niedzielę, 7 grudnia, o godz. 13.00, zapraszamy do oglądania Gali finałowej II Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Z krakowskiego studia telewizyjnego w Łęgu transmitować ją będzie TVP1 i TVP Regionalna. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.

Rozstrzygnięcie tego konkursu na najlepsze przedstawienie teatralne, realizowanego w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół, równolegle będzie można śledzić na:iteatr.tvp.pl i ninateka.gov.pl. W finale znaleźli się uczniowie z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach ze swoim spektaklem „Falstart”, którzy z niecierpliwością czekają na wynik Przeglądu.

II Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych – skierowany do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz domów kultury i innych organizacji oświatowych – przebiega pod hasłem „Mój dom. Moje otoczenie. Moja ojczyzna”.

Do tegorocznego konkursu na uczniowski spektakl teatralny zgłoszono ponad 60 propozycji z całej Polski, z których 10 przeszło do finału (po trzy przedstawienia w kategoriach: szkoła podstawowa i szkoła gimnazjalna oraz po dwa przedstawienia w kategoriach: szkoła ponadgimnazjalne i domy kultury oraz inne placówki oświatowe).

Laureatów w poszczególnych kategoriach wyłoni kapituła honorowa jury ogólnopolskiego w składzie: Jan Dworak, Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz, Eustachy Rylski, Michał Walczak, Maciej Wojtyszko. Podczas gali ogłoszony zostanie również werdykt Internautów na najlepsze przedstawienie.

Galę poprowadzą: Paulina Chylewska i Maciej Musiał, a uświetnią ją występy artystów z Muzycznego Teatru im. Danuty Baduszkowej w Gdyni z fragmentami utworów z przedstawienia „Przygody Sindbada Żeglarza” z muzyką Grzegorza Turnaua. Zaplanowano też telewizyjne łączenia na żywo z 10 nominowanymi szkołami, w których koleżanki i koledzy będą wspierać swoje zespoły i oczekiwać werdyktu.

Koproducentem projektu jest Narodowy Instytut Audiowizualny. Partnerami przeglądu są: Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Orange; a fundatorami nagród: SAD Sp. z o.o., Manta S.A., 4Vision Sp. z o.o. Sp. K. oraz Instytut Badawczy NASK.

Koordynatorzy „Internetowego Teatru TVP dla szkół” w OTVP KIELCE, z którymi mogą kontaktować się szkoły chcące włączyć się do projektu.

Paulina Błaszczyk
email: promocja.kielce@tvp.pl
tel.: 41 330 33 51
mobile: 605 605 448

Justyna Kotlińska-Soja
email: promocja.kielce@tvp.pl
tel.: 41 330 33 51