19 listopada 2014

Głosujmy! Spektakl „Falstart” w finale Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych TVP S.A.

Głosujmy i pomóżmy im wygrać: Spektakl „Falstart” Szkolnego Koła Teatralnego z ZS Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach w finale Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych TVP S.A.

Decyzją Jury ogólnopolskiego, do finałowej dziesiątki Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych został zakwalifikowany spektakl „Falstart”
w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Tym samym „Falstart” rywalizuje o miano najlepszego spektaklu w kategorii „szkoły ponadgimnazjalne” ze spektaklem „Ławka” Grupy Pod Wiszącym Kotem z VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie. Zgodnie z Regulaminem przeglądu, swojego faworyta  wybiorą też internauci, dlatego konieczna jest mobilizacja wszystkich mieszkańców naszego województwa i głosowanie na „nasz” spektakl. Głosowanie rozpoczęło się dziś o północy na www.iteatr.tvp.pl a zakończy się o północy 30.11.2014. Na tej stronie można obejrzeć wszystkie finałowe spektakle. Znajduje się tam również regulamin głosowania.

Spektakl „Falstart” dotyczy problemów współczesnej młodzieży. Akcja toczy się w środowisku szkolnym. Jego tematem są relacje międzyludzkie i doping w sporcie. Tytuł w symboliczny sposób odnosi się do zachowania młodych ludzi, którzy często pragną natychmiastowego sukcesu. Za wszelka cenę chcą szybko zrobić karierę, zdobyć wielkie pieniądze i sławę. Główny bohater oczekuje szybkiej, sportowej kariery, sięga po środki dopingujące, nie zważając na własne zdrowie i pogarszające się relacje z innymi ludźmi, w tym z zakochaną w nim dziewczyną.   

Rywalizacja w Przeglądzie podzielona została na 4 kategorie: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz domy kultury i inne organizacje oświatowe. Z każdego województwa do etapu ogólnopolskiego mógł się zakwalifikować tylko jeden uczestnik w danej kategorii. Z najlepszych w regionach propozycji teatralnych jury wybrało finałową dziesiątkę. To one już od dziś poddane zostaną ocenie publiczności, która w drodze internetowego głosowania wybierze swoich zwycięzców. Swoich faworytów wyłoni też Kapituła Honorowa, w której zasiadają: Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz, Eustachy Rylski, Maciej Wojtyszko, Michał Walczak i Jan Dworak – przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,. Pełna lista laureatów ogłoszona zostanie, a nagrody wręczone podczas Gali finałowej, która rozpocznie się 7 grudnia o godz. 13.00 w krakowskim studiu telewizyjnym Łęg. Transmisja gali na żywo odbędzie się na antenach TVP 1 i TVP Regionalna, a także w Internecie na stronie www.iteatr.tvp.pl. Galę finałową drugiej edycji konkursu Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych objęła patronatem honorowym małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska.

Jedną z nagród dla zwycięskich zespołów teatralnych w każdej z kategorii, jest profesjonalna realizacja telewizyjna zgłoszonego spektaklu. Ubiegłoroczny Przegląd w kategorii gimnazjum, wygrał spektakl „Zamknięci” przygotowany przez uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Tumlinie.

Partnerami Przeglądu są: Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Orange. Koproducentem projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół jest Narodowy Instytut Audiowizualny.