8 września 2014

Ważne! Rodzicu pierwszoklasisty, to musisz wiedzieć! Bezpłatny dostęp do podręczników i materiałów ćwiczeniowych!

W związku z wieloma pytaniami, a także sygnałami docierającymi do Ministerstwa Edukacji Narodowej, przypominamy:

  • Dyrektor lub nauczyciel NIE MAJĄ PRAWA żądać od rodziców pierwszoklasistów zakupu/dopłaty do materiałów ćwiczeniowych lub edukacyjnych do zajęć obowiązkowych (tablice multimedialne, karty pracy, ćwiczenia).
  • Gdy nauczyciel prosi, abyśmy kupili dzieciom (pierwszoklasistom) dodatkowe ćwiczenia/materiały edukacyjne, a także pokryli koszt zakupu jego kart pracy, i gdy twierdzi, że w innym wypadku nasze dzieci miałyby korzystać z kserowanych pomocy, to działa niezgodnie z prawem.
  • Uczniowie mają prawo do bezpłatnego dostępu do tych materiałów (podstawa prawna: ustawa o systemie oświaty).
  • Szkoły otrzymały – poza darmowym elementarzem — dotację celową na zakup dla uczniów pierwszych klas podręcznika do nauki języka obcego lub materiałów edukacyjnych zastępujących ten podręcznik oraz na zakup ćwiczeń. I to z tych środków szkoła ma obowiązek pokryć koszt zakupów. Dopuszczalna jest natomiast sytuacja, w której nauczyciel podejmie decyzję, że nie chce korzystać z „tradycyjnych” ćwiczeń. Wówczas środki z dotacji szkoła może przeznaczyć na np. ksero, toner, drukarkę, czyli wszystko co pomoże w wyposażeniu uczniów w materiały edukacyjne. Wskazanym jest poinformować o tym wyborze rodziców. Generator kart pracy dla nauczyciela, a także poradnik metodyczny, gdzie nauczyciel znajdzie m.in. scenariusze lekcji, znajduje się na stronie www.naszelementarz.men.gov.pl
  • Każda szkoła, która zamówiła darmowy podręcznik dostała go. Dystrybucja „Naszego elementarza” zakończyła się 22 sierpnia.
  • Szkoła nie może twierdzić, że nie ma pieniędzy na ćwiczenia, a dotacja jest mniejsza niż miała być. Środki na wypłatę dotacji zostały uruchomione w połowie sierpnia. Większość szkół ma już je na kontach (np. na Mazowszu). Kwota dotacji nie uległa zmianie. Każda szkoła, dla każdego pierwszoklasisty otrzyma: 25 zł na zakup podręcznika oraz materiałów edukacyjnych do nauki języka obcego, a także 50 zł na zakup innych materiałów ćwiczeniowych.
  • Za zniszczenie „Naszego elementarza” nie można żądać więcej niż 4,34 zł za jedną część. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika szkoła może zażądać od rodzica zapłaty. Kwota ta nie może być jednak wyższa niż 4,34 zł/część. Szczegółowe zasady wypożyczania podręczników uczniom określa dyrektor szkoły.
  • Nie ma zakazu, by dziecko korzystało z „Naszego elementarza” w domu. Szczegółowe zasady wypożyczania podręczników uczniom określa dyrektor szkoły. Jednak zdaniem MEN nie ma racjonalnej przesłanki zakazania dzieciom korzystania z książki w domu. Zdajemy sobie sprawę z ryzyka zniszczenia książki. To oczywiste. Każda z części „Naszego elementarza” została jednak wydrukowana w większej liczbie, niż liczba dzieci idących do pierwszej klasy. Rezerwą dysponują kuratoria, do których – w przypadku zniszczenia książki – dyrektorzy mogą się zgłaszać po nowy egzemplarz.
  • „Nasz elementarz” ma służyć minimum trzem rocznikom dzieci. Z „Naszego elementarza” korzystać będą tegoroczni pierwszoklasiści, a także pierwszaki w 2015 r. i 2016 r. Warto jednak przypomnieć, że z pierwszej części uczniowie będą się uczyć przez pierwsze trzy miesiące roku szkolnego (wrzesień, październik, listopad), z drugiej – przez kolejne trzy (grudzień, styczeń, luty), z trzeciej przez dwa miesiące (marzec, kwiecień), z czwartej – przez ostatnie dwa miesiące roku szkolnego (maj, czerwiec). Nie jest tak, że z pierwszej części dzieci uczyć się będą cały rok i jeszcze dwa kolejne roczniki.

Jeśli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, kierujcie je na adres informacja@men.gov.plTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy także do korzystania z infolinii dla rodziców 6-latków. (tel. +48 22 34 74 700) oraz z naszych stron: internetowych: www.men.gov.pl lub www.naszelementarz.men.gov.pl

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej