29 sierpnia 2013

Uwolnione zasoby portalu Wszechnica.org.pl

Prawie 400 wykładów audio i wideo o szerokiej tematyce od ekonomii, po historię i dziedzictwo kulturowe zgromadzonych na bazie internetowej Wszechnica.org.pl zostało uwolnionych na wolnej licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach.

Portal Wszechnica.org.pl jest wspólną inicjatywą Fundacji Wspomagania Wsi i Collegium Civitas. Serwis jest rozwijany od 2009 roku. W tym momencie oferuje zapisy prawie 400 wideo i audio wykładów, spotkań, debat i wywiadów na różne tematy i adresowane do różnych grup odbiorców. W zbiorach Wszechnicy znaleźć można m.in. cykl wykładów dla maturzystów (z historii najnowszej, WOSu oraz sztuki wystąpień publicznych), cykl spotkań towarzyszących wystawom w Muzeum Narodowym w Warszawie (np. „Przestrzeń Marka Rothki. Wieczorne rozmowy”), reportaże Fundacji Wspomagania Wsi poświęcone naszym rodzimym rasom zwierząt gospodarskich czy wywiady („Zanim wyjedziesz na studia”, „Rodzina bezpieczna finansowo”). Jest to bardzo dobre uzupełnienie np. dla uczniów przygotowujących się do matury z języka polskiego, WOS-u, ekonomii czy historii.

Celem wspólnego projektu Fundacji Wspomagania Wsi i Collegium Civitas jest udostępnienie szerokiemu gronu internautów (szczególnie mieszkańcom małych miejscowości) bezpłatnych materiałów dydaktycznych i umożliwianie brania udziału w wykładach, konferencjach i seminariach bez konieczności przyjeżdżania do stolicy. Bazę można przeglądać wg najciekawszych lub najnowszych wykładów.

Wszechnica współpracuje z takimi instytucjami, jak: Collegium Civitas, Uniwersytet Warszawski, Fundacja im. Bronisława Geremka, Polska Akademia Nauk, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, etc.

Źródło informacji: koed.org.pl