25 września 2018

Turniej debat oksfordzkich oraz konkursy historyczne w ramach Regionalnego Ośrodka Dialogu i Edukacji Historycznej w Łodzi – Edycja 2018

Regionalny Ośrodek Dialogu i Edukacji Historycznej w Łodzi (RODEH) zaprasza nauczycieli oraz uczniów szkół publicznych (podstawowe, gimnazja, ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne) z całej Polski do udziału w kolejnej już edycji działań konkursowoturniejowych współfinansowanych w br. ze środków Muzeum Historii Polski w ramach X Edycji Programu „Patriotyzm Jutra”.

Zadanie realizowane jest przez zamiejscowy oddział Centrum Europejskiego Natolin, Instytut Europejski w Łodzi (http://www.ie.lodz.pl), pod patronatem m.in. Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz we współpracy z uczelniami z Łodzi czy też Poznania.

  1. Uczniowie szkół podstawowych (klasy VII i VIII), gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych:
    1. Konkurs na artykuł/materiał publicystyczno-naukowy (np. esej, felieton, reportaż) „Śladami I i II wojny światowej w regionach” (potwierdzenie woli udziału do dnia 30.10.2018, nabór prac jest prowadzony w sposób ciągły od 1 czerwca do 15 listopada 2018 r.);
    2. Konkurs dla 4-osobowych zespołów na zaprojektowanie kreatywnych zadań do gry miejskiej: „Miejska przestrzeń – skarbnicą edukacji, pamięci i przygody, z wykorzystaniem nowych technologii” (potwierdzenie woli udziału do dnia 30.10.2018, nabór prac jest prowadzony w sposób ciągły od 1 czerwca do 15 listopada 2018 r.);
  2. Uczniowie szkół ponadpodstawowych:
    1. Turniej debat oksfordzkich dla zespołów wraz z bezpłatnymi warsztatami dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych „Historia w słowie zamknięta” (potwierdzenie woli udziału do dnia 15.10.2018).

Każda szkoła (np. Zespoły Szkół) może wziąć udział we wszystkich typach konkursów, zwiększając szanse na wygraną, z zastrzeżeniem, iż do każdego typu konkursu musi się zgłosić inna grupa uczniów.

Dla uczestników oraz reprezentowanych szkół przewidziano liczne nagrody, tj.: rzeczowo-finansowe – dla uczniów oraz reprezentowanych szkół/placówek (m.in. kwotowe karty podarunkowe, planszowe i komputerowe gry o tematyce historycznej, najnowsza fachowa literatura, sprzęt elektroniczny, nowoczesne tablety, ekrany projekcyjne, rzutniki). Ponadto, zwycięzcy lub wyróżnieni w poszczególnych konkursach zaproszeni zostaną na kilkudniową (w pełni bezpłatną dla uczniów i nauczycieli) Akademię Wiedzy i Umiejętności RODEH 2018 w grudniu br., realizowaną z liczną grupą podmiotów instytucjonalnych, współpracujących i patronujących zadaniu (w tym zajęcia m.in. w Instytucie Europejskim w Łodzi, w urzędach konsularnych, zajęcia z przedstawicielami sektora dyplomatycznego, warsztaty na Uniwersytecie Łódzkim, w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych) . Wszystkie szczegóły projektu, jak również elektroniczna rejestracja placówek, prowadzona jest za pomocą strony www: http://rodeh.ie.lodz.pl.