9 lipca 2018

Konferencja prasowa z udziałem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w ramach obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W ramach obchodów nowego święta państwowego, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2017 r., Instytut Pamięci Narodowej przygotował szereg przedsięwzięć upamiętniających ofiary pacyfikacji wsi polskich w okresie II wojny światowej.

10 lipca 2018 r. o godz. 10:00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5) odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostanie zaprezentowany program obchodów 75. rocznicy pacyfikacji Michniowa, założenia projektu „Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jako pomnik męczeństwa polskich wsi w czasie II wojny światowej”, a także przedstawiony zostanie zmodernizowany portal edukacyjny www​.martyrologiawsipolskich​.pl, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Nowa odsłona portalu będzie uruchomiona od wtorku 12 lipca 2018 r. W konferencji udział weźmie Prezes IPN dr Jarosław Szarek. O założeniach portalu i jego funkcjonalności opowie dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Informatyki Instytutu Pamięci Narodowej.

W związku z inauguracją portalu edukacyjnego, który zostanie uruchomiony 12 lipca w całkiem nowej, uzupełnionej merytorycznie i funkcjonalnie odsłonie, organizatorzy zwracają się z prośbą o przekazywanie wszelkich pamiątek, zdjęć oraz relacji nawiązujących do wydarzeń z okresu II wojny światowej, których ofiarami stali się mieszkańcy wsi polskich.

Portal stanowi internetowe miejsce pamięci stworzone w hołdzie ofiarom pacyfikacji. Znajduje się na stronie internetowej IPN: www​.ipn​.gov​.pl w zakładce portale tematyczne pod linkiem www​.martyrologiawsipolskich​.pl. Główna oś narracji merytorycznej w portalu koncentruje się na prezentacji zagadnień ujętych na tzw. belce głównej w ramach następujących podstron: „Mauzoleum w Michniowie”, „Aktualności”, „Wystawy”, „Edukacja” i „Zbiory”.

Ponadto 11 lipca 2018 r. ukaże się „Kuryer Kielecki” – dodatek do dziennika „Echo Dnia”, poświęcony 75. rocznicy pacyfikacji Michniowa, w którym zamieszczone zostaną artykuły dr Doroty Koczwańskiej‐​Kality, Mariusza Masnego, dr. hab. Jerzego Gapysa, dr. Marka Jedynaka, dr. Tomasza Domańskiego, dr. Rafała Leśkiewicza, Edyty Krężołek, Ewy Kołomańskiej, dr Katarzyny Jedynak oraz Tomasza Kalety.