26 września 2017

„Ratujmy dzieciom wzrok”

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół województwa świętokrzyskiego

Program profilaktyki i korekcji wzroku „Ratujmy Wzrok Dzieciom” ma na celu krzewienie profilaktyki w zakresie widzenia oraz zapewnienie dzieciom prawidłowej korekcji wzroku. To niepowtarzalna akcja, bo gwarantuje kompleksową pomoc – od diagnozy okulistycznej, po zaopatrzenie dzieci w najlepszej jakości okulary. Zostaną nim objęci wszyscy uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych. Zainaugurowanie tej akcji podczas eventu „Kochane Pierwszaki ” odbyło się na prośbę Partnerów Strategicznych Klank-Optyk lidera branży okulistyczno – optycznej w regionie  oraz  Testudo Group sp. z o.o. dynamicznej firmy handlu zagranicznego. Firmy te podjęły wspólne działania mające na celu  propagowanie idei dobrego widzenia oraz uświadomienie opiekunom i dzieciom, jak ważne jest prawidłowe korygowanie wad wzroku. Działania te mają na celu upowszechnienie regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty korekcji wzroku oraz zwracanie uwagi na przyczyny mogące wpłynąć na rozwój wad wzroku. Rodzice zazwyczaj nie wiedzą, że ich dzieci muszą „nauczyć się” dobrze widzieć. Oczy, nerw wzrokowy oraz mózg we wczesnym dzieciństwie uczą się ze sobą współpracować. Postępy dziecka w mowie czy w chodzeniu można z łatwością obserwować, natomiast to, czy i jak dziecko widzi, pozostaje często dla rodziców niewidoczne. W pierwszych latach życia zaburzenia widzenia mogą prowadzić do amblyopii, czyli osłabienia zdolności widzenia w jednym oku (tzw. leniwe oko). Niewykrycie tej wady w odpowiednim czasie może doprowadzić do trwałego niedowidzenia, którego nie będzie można już skorygować. Regularna kontrola wzroku nie tylko pozwala na diagnostykę i korekcję typowych wad wzroku, ale umożliwia także wykrycie w odpowiednim momencie schorzeń, które mogą przekształcić się w poważny problem (zaćma, jaskra, choroby siatkówki).

Organizatorzy akcji „Ratujmy Wzrok Dzieciom” przebadają bezpłatnie w okresie od 22.09.2017 do 31.10.2017 wszystkich pierwszoklasistów, którzy się zgłoszą do salonu optycznego Klank-Optyk w Kielcach al. IX Wieków Kielc 4 (Budynek Aqua).

Dzieci, u których po raz pierwszy stwierdzono potrzebę korekcji okularowej,  do zamówionej kompletnej pary okularów, dostaną lekkie i bezpieczne w użytkowaniu plastikowe soczewki okularowe uszlachetnione powłoką antyrefleksyjną całkowicie bezpłatnie (sfinansowane przez salony optyczne Klank-Optyk oraz  Testudo Group sp. z o.o.).

Rodziców uczniów klas pierwszych zapraszamy do telefonicznego umawiania terminów wizyt w salonie optycznym Klank-Optyk 730 583 788

Badania dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów klas II-VII szkoły podstawowej oraz
klas II i III gimnazjum odbędą się w innym terminie.